Загалом із діагнозом рак молочної залози на обліку в області перебуває 3 357 пацієнтів. Про це повідомила завідувачка І хірургічним відділенням Тернопільського обласного клінічного онкологічного диспансеру Оксана Туманова.
За її словами, рак молочної залози посідає перше місце серед усіх злоякісних пухлин. Щодня у майже 50 жінок в Україні діагностують це захворювання. Щомісяця від цієї недуги помирає понад 700 пацієнтів.
"У 2017 році на Тернопільщині захворюваність на рак молочної залози становила 52 випадки на 100 тисяч населення. У 2019 ця кількість різко зросла - 63 випадки на 100 тисяч. За 9 місяців 2020 року цю хворобу вперше виявлено у 178 пацієнтів. Це 31 випадок на 100 тисяч населення" , – розповіла Туманова.
У Тернополі діє громадська організація «Амазонки Тернопілля».
"Її створили, аби допомогти жінкам, які одужують або проходять реабілітацію після раку молочної залози. Ми власним прикладом показуємо, що хворобу можна і треба подолати. За допомогою віри, сили, впевненості, оптимізму, надії і любові. Ми можемо допомогти доброю порадою, теплим словом, щирою усмішкою" , – розповіла психологиня і голова організації Марина Орап.
"Смертність у 2019 ці від цієї недуги становила 23 випадки на 100 000 населення - померло 129 пацієнтів зі всіх, які є на обліку в онкодиспансері. Часто пацієнти приходять на ІІІ і ІV стадії, а не на ранніх стадіях. І лікування набагато важче проходить за таких обставин" , – каже Оксана Туманова.
Хоча це захворювання найчастіше виявляють у жінок, хворіють ним і чоловіки.
"Упродовж року на Тернопільщині є 3-4 пацієнта чоловічої статі з діагнозом рак грудної залози".
За словами лікарки-методистки Тернопільського обласного центру громадського здоров’я Галини Зот, із віком ризик захворіти на рак молочної залози зростає.
"Про це треба думати і звертатися до лікарів хоча б раз на рік, щоб перевірити свої молочні залози. І треба пам’ятати, що коли в найближчих родичів, наприклад: мами, сестри, дочки, тата чи брата був рак, який діагностували до 45 років, також треба перевірити чи немає у вас змін в молочних залозах. Ті жінки, які не народжували або народжували після 30 років – теж мають підвищений ризик виникнення цієї недуги. Треба пам’ятати, що зайва вага, ожиріння, переїдання, алкоголь, куріння – це також вагомі ризики виникнення цього захворювання".
Лікарка радить не нехтувати саообстеженням молочних залоз, звертати увагу на форму, колір та те, чи немає там якихось ущільнень при пальпації.
Нагадаємо, з Всеукраїнського дня боротьби із раком молочної залози, з 20 жовтня, в області триває тематичний місячник. Його на Тернопільщині проводять із 2005 року.
Читати також
- На Миколаївщині рак молочної залози на першому місці серед онкологічних захворювань.
- У селі під Луцьком безплатно обстежили жінок на пересувному мамографі