"У мене немає ні броні, ні відстрочки": колишній голова Тернопільської ОВА, який працює викладачем

Колишній голова Тернопільської обласної військової адміністрації Володимир Труш повідомив Суспільному, що не має броні й відстрочки від мобілізації. У січні цього року він влаштувався на роботу в Західноукраїнський національний університет.

Фейсбук-акаунт з ніком Марія Смолей опублікувала пост про те, що колишній голова обласної військової адміністрації Володимир Труш нібито влаштувався викладачем, аби уникнути військової служби. У пості йдеться: "Недавно по команді ректора ЗУНУ на кафедру доцентом прийняли колишнього голову ОВА Труша на 0, 25% ставки. Але найцікавіше зразу ж, підробивши документи, Труша подали на бронювання від армії, як науково-педагогічного працівника, який нібито працює на 0,75% ставки".

Також у дописі йдеться, що її чоловіка, який теж викладає в університеті, забронювати не змогли. Ні імені чоловіка, ні кафедри, на якій він працює, у дописі не вказано.

Скріншот з соцмережі. Фото: Fb/Марія Смолей

За коментарем щодо цієї ситуації кореспонденти Суспільного звернулися до Володимира Труша. Він працює на кафедрі фінансів імені Сергія Юрія.

"В мене зараз є магістри 5-й курс — це митна справа, я викладаю практичні роботи. Це якраз, публічні закупівлі. У мене є дві пари в місяць, а також є додаткова робота. Якраз ми приймали практику в студентів. Це, відповідно, були захисти їхньої практики, оформлення документів, перевірка практики, здача, все, що передбачено навчальним курсом".

Посада викладача без наукового ступеня не дає йому права на відстрочку від військової служби по мобілізації, — каже Володимир Труш.

"В законодавстві чітко прописані норми. Це перша і обов'язкова норма. Має бути наукове звання: кандидат наук. Не менше 0,75 ставки має отримувати цей науковець в університеті, у вищому навчальному закладі. Враховуючи те, що у мене першої норми немає, я не є кандидатом наук, я не є доктором наук, а я є простим викладачем на кафедрі, то різниця вже в ставці, чи 0,75, чи повна, це ролі не відіграє. По ній неможливо отримати відстрочки. Тому від Західноукраїнського університету у мене немає ні броні, ні відстрочки".

Щоб поспілкуватися з авторкою публікації під ніком Марія Смолей, кореспонденти Суспільного зв'язалися з акаунтом через соцмережі. На дзвінки акаунт не відповідає. Отримали текстове повідомлення, що занедужала, пообіцяла прокоментувати ситуацію наступного тижня.

Які категорії працівників навчальних закладів мають право на бронь та на яких умовах відбувається бронювання у навчальних підрозділах, установах та організаціях, розповів керівник військово-мобілізаційного підрозділу Західноукраїнського національного університету Мирослав Коваль.

"В навчальних підрозділах, установах, організаціях зараз бронь проводиться згідно постанови Кабміну №74. Для того, щоб провести бронювання, потрібно визнати, як у нашому випадку, університет критично важливим для економіки. Ми подавали в Міністерство освіти такі дані: це по середній зарплаті, податки там повинні бути не менше півтора мільйона євро, і копія державного замовлення на підготовку спеціалістів. Тобто, ми пройшли по цих трьох категоріях. У нас є документ — Наказ міністерства, яким нас визнали критично важливим. Згідно з цими документами, маємо право бронювати до 50% працівників військовозобов'язаних".

Наразі, каже Мирослав Коваль, в університеті на персональному обліку перебуває 304 військовозобов'язаних працівники, із них забронювали 28 чоловік.

"Тут підлягають лише ті категорії працівників, які потрібні, щоб навчальний заклад працював. Це і викладачі можуть бути, і допоміжний склад університету, ті, які не досягли 60-річного віку. Є Закон України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію" – 23 стаття. В цій статті сказано, що викладачі, які мають вчене звання, науковий ступінь — не підлягають призову. Тобто, їх не бронює ніхто і вони не підлягають призову. Однак, тільки той викладач має право на відстрочку від мобілізації, який має вчене звання, науковий ступінь і не менше 0,75 ставки викладача. Тобто, ці військовозобов'язані стоять на обліку в терцентрах і проходять відповідну комісію, приносять довідки, що вони працюють на 0,75 і більше ставки. Їм надають відстрочку від призову на 6 місяців. Після кожних 6 місяців вони повинні поновлювати свої довідки, що вони далі працюють на цій ставці, що вони є кандидатами чи докторами наук. Бронь дають згідно з 74 Постановою Кабміну. Її можуть отримати ті, хто не має вченого звання і наукового ступеня".

Мирослав Коваль також прокоментував, чи бронював університет Володимира Труша.

"Володимир Любомирович — він є викладач. Працює на ставку, але він броні не підлягає, тому що він є офіцер запасу. За 74 Постановою ми його не можемо бронювати і нам його ніхто не забронював би, навіть якби ми і хотіли. Тому що є перелік військово-облікових спеціальностей, визначених Міністерством оборони, які не підлягають бронюванню. Ми дивимось, яка в нього військово-облікова спеціальність і якщо вона входить до цього переліку Міноборони, які не підлягають бронюванню, ми їх не подаємо на бронювання. Броні у нього немає однозначно, а щодо відстрочки – це залежить від терцентру".

Щоб отримати офіційну інформацію про те, хто і на яких умовах має право на бронь чи відстрочку від військової служби по мобілізації, кореспонденти Суспільного направили запит до Міністерства освіти.