Психічне здоров’я під час війни: в Тернополі переселенка долає стрес завдяки фітнесу

Переселенка з Миколаєва Вероніка Заярська працює фітнес-тренеркою в Тернополі та чекає чоловіка з фронту. До Всесвітнього дня здоров’я вона розповіла Суспільному, як можна підтримати своє фізичне та психічне здоров’я під час війни.

Вероніка Заярська до Тернополя з Миколаєва переїхала в травні 2022 року.

"Взяла з собою тільки сумку з легкими речами, бо думала, що їду на два тижні чи на два місяці".

Чоловік Вероніки добровольцем пішов на фронт. Був поранений, але повернувся служити.

"Єдині два бажання, які я зараз маю, щоб закінчилася війна та щоб мого чоловіка демобілізували, бо з кожним днем стан його здоров’я погіршується".

Вероніка Заярська під час акцій за демобілізацію в Тернополі. Фото: Вероніка Заярська

За освітою Вероніка інженерка суднобудування. Каже, займатися спортом почала через проблеми зі здоров’ям.

"Я відчувала біль в колінах, в мене була задишка. На той момент я жила на 5 поверсі і коли я піднімалась по сходах, було таке відчуття, ніби мені не 25 років (на той момент у 2015 році мені було 25 років), а років 40 і я палю, хоча я не палю".

Вероніка Заярська бігає набережною Тернопільського ставу.

Фітнес-тренерка розповідає, завдяки спорту поліпшила стан свого здоров’я. А першою, кого почала тренувати, була її мама. Заняття спортом допомогли їй одужати після інсульту.

"На той момент я ще не була тренеркою. Мама мала надмірну вагу, при зрості 156 сантиметрів – 96 кілограмів. Коли у неї стався інсульт, їй було 49 років. Лікар одразу сказала їй, що вона стоїть на шляху: жити чи погіршувати свій стан здоров’я. Мені довелося донести їй цю цінність, наскільки важливо мати здорове тіло навіть, якщо вік уже іде на плюс. І вона за півроку скинула 25 кілограмів".

Далі жінка пройшла навчання та тепер працює фітнес-тренеркою. Коли почалась повномасштабна війна, почала проводити заняття онлайн.

"У перші дні війни, коли дівчата казали: "У нас арт-обстріл і ми таскаємо мішки з піском. Ми настільки вдячні тобі, що зараз ми несемо цей пісок і ми можемо його нести. Бо фізичне навантаження нам допомагає бути сильними, мужніми і витривалими".

Вероніка Заярська тренується на набережній Тернопільського ставу.

Вероніка розповідає, через війну живе в постійному стресі, проте намагається мотивувати себе та інших. Вона тренує дівчат і жінок різного віку з України та онлайн – із п’яти країн світу. Займається з ними фітнесом і пілатесом. Розробила власну методику тренувань.

"Фітнес допомагає мені та дівчатам вивільнити негативні, агресивні емоції. Завдяки пілатесу я долаю тривожність. Я починаю сповільнюватись, дихати, дихання допомагає заспокоїтись. Я продовжую займатися будь-де, за будь-яких обставин, в будь-яких умовах. Завдяки моєму активному способі життя я живу, я насолоджуюсь, радію, я ще можу давати людям енергію, натхнення, силу, витривалість, я можу давати людям надію якусь на майбутнє".

Тернополянка Ольга Домчук займається у групі Вероніки півроку.

"Буває так, що на роботі просто нерви зашкалюють, стрес, втома. Коли приходиш на тренування до Вероніки, настрій одразу стає значно кращим. Вона, як тренер, піднімає настрій, мотивує, допомагає, навчає чогось нового та розказує дуже багато корисного".

Тернополянка Ольга Домчук.

Через війну українці перебувають у перманентному стресі, каже старша психологиня Головного управління Нацполіції в області Алла Круть. Щоб заспокоїтися під час екстремальних ситуацій, психологиня радить застосовувати техніку "Чотири стихії".

"Перше — це повітря, тобто дихання. Тому варто спочатку видихнути. І дуже хороша є техніка "квадрат". Я думаю, багато-хто її знає. Це ми вдихаємо, затримуємо дихання, видихаємо, затримуємо дихання. Також під час стресу організм дуже зневоднюється і є брак води. Потрібно маленькими ковтками пити воду. Наступне — це "земля", це тіло, тобто потрібно його відчути й повернутися у власні кордони тіла. Можна походити, можна пострибати, постукати себе, часом цього достатньо, щоб відчути себе в тілі. І наступне — це увага, стихія "вогонь", тобто потрібно повернути свою увагу в те місце, де ви знаходитесь. Повернути голову праворуч, назвати предмети, які бачиш, портім ліворуч і також назвати предмети, які бачиш".

Старша психологиня Головного управління Нацполіції в області Алла Круть.

Щоб зберегти психологічне здоров’я під час війни, жінка радить дозовано читати новини та не забувати про відпочинок і сон. Важливе також оточення, яке зможе підтримати.

"Інколи треба просто спілкування, просто спілкування з людиною для того, що вона усвідомлювала, що вона важлива і те, що вона робить — важливо".