У США помер лемківський меценат Вільям Джула: що він написав лемкині з Тернопільщини в останньому повідомленні

Вільям Джула, етнограф. Фото: ГО "Лемківщина"

У США помер лемківський етнограф та фольклорист Вільям Джула, який подарував свою колекцію традиційного вбрання музейному комплексу "Лемківське село", що в Монастириськах на Тернопільщині.

Про це розповіла Суспільному директорка музейного комплексу Віра Дудар.

За її словами, з меценатом вони спілкувалися протягом останніх восьми років, коли зайшла мова про передачу експонатів.

"Його родину виселили внаслідок воєнної операції "Вісла" не в Україну, а на так звані "понімецькі" землі. Вже звідти вони емігрували в Америку. Говорили по телефону. Знаю, що раніше він консультував родину президента Віктора Ющенка щодо приватної колекції національного одягу. Передачі експонатів сприяв друг Джули, наш Нестор-літописець, як ми його називаємо, Вальтер Максимович. Він також оплатив доставку коштовної колекції через океан. Це є дуже дорогий, відтворений до найменшого шва автентичний лемківський одяг та прикраси. Ми про нього могли тільки мріяти, на щастя, мрія збулася".

Вільям Джула мав відкрите, щире серце, його думки були сповнені лемківським духом, говорить Віра Дудар.

"Коли він уже хворів, то вирішив передати нам решту колекції. Ці речі Вільям Джула міг продати за кордоном за великі гроші, але прийняв рішення, яке міг прийняти лише справжній лемко: віддати на збереження людям своєї крові, лемкам в Україні. Мене глибоко зворушило його останнє повідомлення: "Дорогий друже, передаю тобі все, що маю…" Це, вважаю, вершина любові до свого лемківського роду".