Допомагають військовим стати батьками: у клініці в Тернополі безкоштовно лікують безпліддя

Приватна клініка в Тернополі та у Львові законтрактувала єдиний в Україні соціальний проєкт для воїнів ЗСУ, який передбачає безкоштовне лікування безпліддя. Він стартував на початку повномасштабного вторгнення.

Про це розповів Суспільному генеральний директор медичного закладу професор Стефан Хміль.

За його словами, в Тернополі, зокрема, за цей час звернулося до медиків понад 700 подружніх пар. Послуги з безкоштовного лікування безпліддя отримали 275 сімей.

Стефан Хміль, генеральний директор медичного закладу, професор. Фото: Суспільне Тернопіль

"Багато з цих жінок вже народили дітей. Багато десятків жінок вагітні, інші — в програмі. Є майже сімсот звернень пацієнтів, які хочуть стати щасливими батьками. Надаємо можливість усім, оскільки в нашій країні на сьогодні коефіцієнт фертильності становить 0,7. Ми на останньому місці в світі за народжуваністю, тому повинні робити все для того, щоб українська нація відроджувалася".

Дружина військовослужбовця Оксана розповіла, що її чоловік захищає Україну від початку повномасштабного вторгнення. Подружжя родом з Херсонщини. Разом чотири роки, але дітей не мають.

Оксана, дружина військовослужбовця. Фото: Суспільне Тернопіль

"З чоловіком ми давно мріяли про дітей. Природним шляхом не вдалося нам завагітніти, тому вирішили звернутися до професора".

"Кого хочете, хлопчика чи дівчинку? Хлопчика. Захисника нашого майбутнього. Чоловік мріє, щоб в нього був син, правда? Хотіли б скільки діточок? Троє. Молодці, потрібно відроджувати українську націю", — сказав директор клініки до пацієнтки.

Стефан Хміль показав Суспільному клінічну лабораторію.

Стефан Хміль показує клінічну лабораторію. Фото: Суспільне Тернопіль

"Тут ембріолог проводить відбір біологічного матеріалу жінки, після цього проводять запліднення. Ембріони, яйцеклітини і сперматозоїди зберігаються в дюарі, можуть відпочивати тут рік, два, три, десять, двадцять, тридцять і багато років за температури мінус 196 градусів у рідкому азоті. В цьому питанні нам також допомагав Тернопільський національний медичний університет в особі ректора, професора Корди Михайла. Також нам допоміг американський фонд Браян Тру, купив дюари".

Це не єдиний соціальний проєкт, який реалізовують, щоб допомогти військовим стати батьками, каже Хміль.

Дюари з біологічним матеріалом. Фото: Суспільне Тернопіль

"Хлопці на фронті перебувають у жахливих умовах, є багато поранених, серед них до 10 відсотків — з пошкодженнями статевих органів, репродуктивної чоловічої системи. Тому ми безплатно проводимо заморозку сперматозоїдів, біологічного матеріалу. Коли бійці повернуться з фронту, то зможуть скористатися своїм матеріалом".

Пацієнтами клініки є люди з різних областей України. На консультацію до лікарів приїхала сім'я військовослужбовця з Чернігова.

"Одружені вже 6 років і весь цей час хочемо дитину, планували, вирішували куди поїхати", — говорить військовослужбовець Анатолій Голдун.

Подружжя Анатолія та Віталіни Голдун. Фото: Суспільне Тернопіль

"Чекали, коли в чоловіка буде відпустка, тому що це не так просто. Тут записалися до лікаря. Приїхали в цю клініку, щоб нам допомогли стати щасливими батьками, оскільки самим не вдається. Материнство, батьківство — це дуже велике щастя. Дуже хотілося б обійняти свою кровиночку", — сказала дружина військовослужбовця Віталіна Голдун.