Галерея Богдана: про музей малюнків чоловіка з синдромом Дауна

Микола Горбаль показує малюнки свого брата. Фото: Суспільне Тернопіль

Дисидент із Тернопільщини Микола Горбаль зберіг у домашній галереї приблизно дві тисячі робіт брата з синдромом Дауна. Богдан не ходив до школи та не вмів писати і рахувати, проте постійно малював. Про це Суспільному розповів Микола Горбаль.

"Я соромився його, голова тряслася в нього, він такий був. Я відчуваю зараз цей тягар, що я належно не оцінив свого брата. Мама колись підпалювала в печі і все казала: "Дай там, Богдане, трохи тих малюнків, їх треба було спалити". Тато приносив, купував зошити мені і йому. Мама думала, що він там собі щось пацькає".

Богдан Горбаль. Фото: Суспільне Тернопіль

Цінність робіт Богдана Микола зрозумів у 1971 році в засланні.

"Мене в 1971 році привозять до Мордовії в табір. Раптом ведуть колону в’язнів із промзони в житлову. Конвої, пси, автомати, військові, я жахнувся. А вони всі такі одинакові, стрижені, всі в сіреньких костюмах і ті колони. Я думаю, та ж Богдан це все змалював! Господи, якась містика! Я пишу мамі: "Мамо, не викидайте ті малюнки!".

Малюнки Богдана. Фото: Суспільне Тернопіль

Богдан Горбаль помер у 1998 році. У 2012 Микола створив "Галерею Богдана" в родинному будинку в селі Литячі Товстенської громади.

Інформаційна табличка біля помешкання Горбалів. Суспільне Тернопіль

Родинний будинок Горбалів у селі Литячі. Фото: Суспільне Тернопіль

Крім того, виставки його робіт уже неодноразово проводили в США та Європі.

"Де бачив це Богдан?! Я не знаю. Я назвав колись цю картину "Заручники", бо видно, що це ніби якась зброя, а це маса людей там внизу. Це я назвав "Над прірвою", бо це натовп перед якоюсь прірвою стоїть. Але я не можу давати пояснення, що це. Мене питають, що це значить, я не знаю, що це значить. Тож потім я вирішив не давати ніякі назви цим малюнкам, бо це ніби ставити перед фактом людей, що це ось таке явище, а я ж не знав, про що думав Богдан. Ось це ж, наприклад кубізм, це чиста форма. "А чого він фарбами не малював? Чи це фарби?", – мене питали. Кажу: "Це не фарби, фарб він не мав". А чого він не мав фарб? Бо ніхто йому не давав. Я приїжджав з Борщева, привозив йому альбоми, тому всі роботи А4, всі роботи кольоровим олівцем. Потім я дізнався, що ця техніка називається слинений олівець. Що це таке враження, ніби він малював фарбою, але це всього лише слинений олівець".

Микола Горбаль. Фото: Суспільне Тернопіль

Частину малюнків Богдана також перенесли на будівлі обійстя Горбалів.

Богдан малює. Фото: Суспільне Тернопіль

Нагадаємо, колишній політв’язень Микола Горбаль відновлює у селі Литячі храм. Він робить це за гроші зі своєї пенсії та кошти меценатів.