На Тернопільщині відкрили перший в Україні навчальний центр керування дронами

. Суспільне Тернопіль

У Збаражі відкрили перший в Україні навчально-практичний центр, де можна здобути спеціальність оператора наземних засобів керування безпілотним літальним апаратом. Його облаштували на базі коледжу з посиленою фізичною та військовою підготовкою. Про це розповів Суспільному викладач БПЛА напрямку Віталій Найдух.

За його словами, розташований центр у підвальному приміщенні. Тут є навчальна аудиторія та лабораторія, де представлені різні види дронів.

Віталій Найдух, викладач БПЛА напрямку. Суспільне Тернопіль

"Найважчий дрон важить один кілограм двісті грамів. Найлегший – це міні, він важить 250 грамів. Що ми будемо навчати? Напрямок буде агро, але управління, принципи польоту, аеродинаміка у всіх дронах ідентичні. Більшість із них заточена під відео та фото зйомку. На них можна вчити студентів та учнів принципів польоту на дронах. Чим вони відрізняються? Якістю зйомки, часом польоту, дальністю, силою сигналу, а сила сигналу відповідає за дальність польоту. Один з дронів, наприклад, може залетіти до 5 кілометрів, інший – до 10".

Навчальні матеріали. Суспільне Тернопіль

Серед дронів є й зібраний власноруч літальний апарат. На ньому не лише вчитимуться літати, а й показуватимуть техніку збору. Дальність його польоту – до 20 кілометрів, каже Віталій Найдух.

"Корпус з пінопласту, а все решта – начиння, електроніка, всі датчики – треба ставити самому. Можемо самі підібрати швидкість і потужність. На ньому набагато важче і довше вчитися літати, ніж на дроні DGI Mavic чи mini".

Навчання на симуляторі. Суспільне Тернопіль

Перед тим, як керувати дроном, студенти вчитимуться на симуляторі, каже Віталій Найдух.

"Принципи відображення програмного забезпечення майже в усіх дронах однакові, не важливо, якого виробника. Показує місце, де ви знаходитеся відносно GPS, показує, чи заведені мотори, супутники, датчики, чи працює зв’язок з пультом, відеосигнал і заряд батареї. Спочатку треба політати у візуальному зображенні й звикнути до стіків, якими керується дрон".

Перший в Україні навчальний центр керування дронами. Суспільне Тернопіль

Вчиться керувати дроном на симуляторі Дарина Собчук. Каже, з нового навчального року планує перевестися на цю спеціальність.

Дарина Собчук, курсантка. Суспільне Тернопіль

"Сама я навчаюся на оператора з обробки інформації та програмного забезпечення. У майбутньому хотіла б освоїти професію безпілотних літальних апаратів, оскільки ця професія найбільш затребувана в наш час і спеціалістів мало".

Літальний апарат, який зібрали власноруч. Суспільне Тернопіль

Також у центрі є агродрони, які використовують для обробітку полів, розповів інженер Максим Радомінський.

"Він має 6 променів, на яких літає, тобто, це – гексакоптер. Має бак на 30 літрів та акумулятор. Із цим всім добром він літає 10 хвилин і в середньому за один виліт обробляє площу розміром три гектари".

Навчитися керувати цим дроном можна за три дні, каже інженер.

"Керування не є складним чи незрозумілим. Є пульт, в пульті вводиться контур поля, перешкоди, задається ширина прольоту, висота, швидкість, норма внесення речовини на гектар. Автоматичний зліт, полетів, прилетів. Закінчився заряд акумулятора –вернулися, заправили хімією, змінили бак і полетів знову".

Відкриття навчального центру керування дронами. Суспільне Тернопіль

Директор коледжу Вадим Ластовицький розповів, хто зможе навчатися в центрі.

Вадим Ластовицький, директор коледжу з посиленою фізичною та військовою підготовкою. Суспільне Тернопіль

"У нас буде три напрямки. Перший – після 9 класу. Термін навчання – 3 роки зі здобуттям середньої освіти. Набір – до 30 людей. Також будуть курси підвищення кваліфікації та перекваліфікації. Тут може бути велика кількість людей, тому що навчання триватиме до 2 місяців і можна буде отримати свідоцтво. Цей курс триватиме цілорічно. Також будемо готувати річні курси з отриманням диплома після 11 класу. Ми обладнали центр спільно з Тернопільською обласною військовою адміністрацією та обласним департаментом освіти. Витратили на ремонти аудиторій і лабораторії невелику суму – понад 250 тисяч гривень. Все інше – спонсорська допомога".

Під час відкриття центру. Суспільне Тернопіль

Начальник обласної військової адміністрації Володимир Труш каже, раніше професія оператора БПЛА була тільки у вищих навчальних закладах авіаційного спрямування. Для того, щоб започаткувати таку спеціальність у коледжі, зверталися до Міністерства освіти.

Володимир Труш, начальник обласної військової адміністрації. Суспільне Тернопіль

"Попит на цю професію буде великий, бо Тернопільщина є однією з аграрних областей. Ця професія дасть можливість випускникам стати спеціалістами в роботі з сільськогосподарськими дронами".

Також навчальному центру передали два симулятивні ігрові комп’ютери. Їхня вартість – 50 тисяч гривень. Це – спонсорська допомога, повідомив Володимир Труш.

Читайте також

  • На Тернопільщині 6 тисяч школярів зареєструвалися на Національний мультипредметний тест