Перейти до основного змісту

Тернополянин підлітком потрапив за грати, в неволі йому снилась вільна і незалежна Україна

. Фото:Мирослава Західна/Суспільне Тернопіль

Підлітком потрапив за грати, в неволі йому снилась вільна і незалежна Україна. 91-річний Ігор Олещук – політв'язень сталінських таборів. Його тримали у тернопільській в'язниці, через 70 років – він знову там, щоб розповідати про репресії. На місці в'язниці створили музей, одним із ініціаторів став Ігор Олещук. Чоловік каже, сьогодні важливо показувати справжню історію України. До Дня пам'яті жертв політичних репресій він розповів про свій шлях.

"Снилось мені, що я на волі, що Україна вже вільна, що місто Київ вже столиця, і провалилася Москва. Як проснусь, нічого не бачу, тільки кайдани на землі. І сам не знаю, чи діждуся, того, що снилося мені", – розповів Ігор Олещук.

Ігор Олещук. Фото:Мирослава Західна/Суспільне Тернопіль

Ігоря Олещука заарештували в 17 років через те, що чоловік допомагав повстанцям. Він писав звіти.

"Мама мені передала покривало, передала рукавиці, передала сухарі, смалець в горщику. Він мене роздягнув до гола, поставив до карцера головою і почав гострити ніж. Викинув смалець, сухарі. Згорнув раз, послав мене у камеру №3", – каже колишній політв’язень.

Ігоря Олещука заарештували в 17 років. Фото:Мирослава Західна/Суспільне Тернопіль

Камера, де сидів Ігор Олещук, має площу не більше 30-ти квадратних метрів. У ній розміщувалися 60 полонених.

"Сиділи на бетоні, на спецмішках, тут не було ні нар, ні ліжок, спали на тому, що мали. Харчування було дуже погане, там у дворі була кухня, варили баланду, 250 грамів давали 2 рази на добу", – розповів чоловік.

Засудили Ігоря Олещука на 25 років таборів суворого режиму. Покарання він відбував на шахтах. Чоловік розповідає, в’язні щодня прокидалися о 6 годині, після цього їх вели на роботу, де вони працювали по 12 годин:

"Треба було бурити, палити, відвантажувати породу. Бувало так, що ми плану не виконували, то десятник після 8 годин спускався в шахту і нас бив, змушував працювати".

Засудили Ігоря Олещука на 25 років таборів суворого режиму. Фото:Мирослава Західна/Суспільне Тернопіль

Після таборових повстань і смерті Сталіна, Ігореві Олещуку зменшили термін покарання до 8 років. Після звільнення чоловік одружився, має трьох синів. Зараз він 2 рази на тиждень проводить екскурсії для переселенців у музеї політв'язнів.

Серед відвідувачів музею – 22-річний житель Маріуполя Іван Ковальов, який тимчасово проживає у Тернополі.

"Зараз це все дуже схоже, катування, яке проводилося тут з 39 року. Катування, яке зараз у Маріуполі. Думаю, після визволення Маріуполя, там буде також такий меморіальний комплекс", – каже Ковальов.

Чоловік 2 рази на тиждень проводить екскурсії. Фото:Мирослава Західна/Суспільне Тернопіль

Незважаючи на усе пережите і те, що відбувається зараз, Ігор Олещук каже, що вірить у те, що Україна переможе.

Нагадаємо, День пам’яті жертв політичних репресій відзначають щороку в третю неділю травня. Його у 2007 році запровадив президент України Віктор Ющенко.

Що відомо

  • Ігор Олещук щодня ходить на роботу

Топ дня

Вибір редакції