У Тернополі розпочався "Лемківський кермеш"

. Суспільне Тернопіль

Майже півтисячі лемків зібралися на фольклорному святі "Лемківський кермеш" біля церкви Вознесіння Христового у Тернополі. Вони приїхали з Підволочиська, Козови, Підгаєць, Монастириська. Про це розповів голова товариства Лемківщини Олександр Венгринович.

За його словами, у програмі заходу – виставка ікон тернопільської колекціонерки Марії Тройчак та виступи лемківських музичних колективів.

Святкування розпочалося із служби Божої. Далі священнослужителі освятили воду і окропили нею всіх присутніх. Після цього для учасників заходу відкрили виставку колекціонерки Марії Тройчак. На ній представили майже 100 ікон із 52 країн світу. Всього в колекції Тройчак майже 200 ікон, вона збирала їх 20 років. Одна з цих ікон - отця Піо з Сан-Джованні-Ротондо.

"В саркофазі зараз лежить його нетлінне тіло. Моляться до тих ікон, отримують великі чуда. Я його вибрала собі, як духівника. За потребами звертаюся до нього", - каже Тройчак.

У Тернополі розпочався "Лемківський кермеш". Суспільне Тернопіль

Під час святкування виступили 10 музичних колективів. Один із них приїхав з села Соборне Байковецької громади. Учасниця хору "Конар Лемківщини" Людмила Гронська каже, щороку виступає на "Лемківському кермеші":

"Моя бабуся є переселенкою з Польщі, мій батько переселенець з Польщі. Лемківська говірка, лемківська пісня для мене дуже близька. Я це стараюся зберігати, навчати своїх дітей, своїх внуків".

Одна із учасниць святкування - Ольга Цеплик. Жінка каже, 36 років одружена з лемком. Вони разом щороку відвідують "Лемківський кермеш".

"Я прийшла в сім’ю, де лемки, де було в сім’ї 10 дітей. Чотири брати і 6 сестер. Мені вони всі милі серцю", - каже Цеплик.

Голова товариства Лемківщини Олександр Венгринович розповів, що церква Вознесіння Христового побудована у лемківському стилі. Шість років тому її посвятили. Щороку лемки святкують тут храмове свято.

"Це наше свято. На Лемківщині називали це свято "кермеш". Ми хочемо відродити нашу культурну і духовну спадщину. Хочемо зробити все, щоб це свято продовжити, як наші батьки, діди, прадіди", - каже Венгринович.

За словами Олександра Венгриновича, у Тернопільській області проживає 200 тисяч лемків.

Що відомо

  • На Тернопільщині провели онлайн лемківський фестиваль.