У четвер, 24 квітня, на території колишнього села Пужники на Тернопільщині розпочали роботи з ексгумації місцевих жителів, загиблих у 1945 році. Роботи проводять українські та польські науковці. Серед них є антропологи, генетики, геологи, історики, археологи й судово-медичні експерти.
Напередодні ділянку, на якій відбуватимуться розкопки, перевірили працівники ДСНС Тернопільщини — чи є тут вибуховонебезпечні предмети. За словами керівника підрозділу, що тут працював, територія безпечна.
Тож 24 квітня учасники експедиції розпочали свою роботу. Зранку тут працював трактор та люди з бензопилами, які зачистили територію від зайвих дерев. Опісля екскаватором зняли верхній шар ґрунту.
На території місцевого цвинтаря, розгорнули наметове містечко — оскільки представники експедиції будуть працювати впродовж кількох тижнів, то тут же облаштували робочі місця для науковців. Також тут постійно є представники оперативно-рятувальної служби і медики, які працюватимуть цілодобово.
Нагадаємо, село Пужники радянська влада ліквідувала у 1949 році. Тепер про те, що тут раніше жили люди, тепер нагадують кілька пам'ятних знаків та цвинтар. Його вважають місцем поховань польських жителів. До сьогодні тут збереглося близько 20 могил.
І, за словами заступника міністра культури і стратегічних комунікацій з євроінтеграції Андрія Наджоса, за попередніми домовленостями тіла жертв, які загинули у 1945 році, перепоховають саме тут.
Як розповів генетик Поморського медуніверситету з міста Щецин Анджей Оссовський, ексгумацію почнуть зі зняття верхніх шарів ґрунту, потім оголять останки загиблих і проведуть медичні аналізи.
"Це цілий спектр досліджень. Команда, яка працює, — це медична команда, до якої входять біологи, мікробіологи, генетики, медики, антропологи, судові антропологи та археологи. Тобто, це повноцінна команда, яка буде охоплювати весь пакет аналізів, що їх ми можемо зробити у 21 столітті.
Від базових, тобто антропологічних аналізів, які ми зазвичай асоціюємо з визначенням статі та віку, специфічних особливостей досліджуваних осіб, до останніх досягнень генетики, які застосуємо тут. Це аналізи секвенування нового покоління, генетичної генеалогії, тобто те, що не робилося раніше", — розповів експерт.
Насамперед, це будуть генетичні аналізи, які робитимуть в лабораторії. Отримані з останків зразки порівняють із матеріалом, взятим у родичів жертв.
"Наша основна і головна мета — це ідентифікація, і ми на цьому весь час наголошуємо. Це вісь всього дослідження. Ми тут, перш за все, для того, щоб знайти зниклих безвісти і гідно їх поховати. Ідентифікувати їх, бо це найголовніше в усьому процесі", — розказав Анджей Оссовський.
Нагадаємо, жителі села Пужники загинули у 1945 році за часів радянської влади.
У переддень розкопок, 23 квітня, в Тернопільській ОВА відбулася робоча зустріч із польською делегацією. Заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України Андрій Наджос розповів, що про перебіг ексгумації інформуватиме спеціальний ситуативний штаб:
"Ми будемо комунікувати щодо результатів робіт і про самі роботи виключно на рівні міністрів культури двох країн. Ми не хочемо створювати зайву політизацію навколо самого процесу робіт. Нам будуть цікаві результати, важливі і для України, і для Польщі".
В липні 2023 року премʼєр-міністр Польщі Матеуш Моравецький відвідав Тернопільщину й вшанував памʼять поляків, які загинули в 1945 році в Пужниках. Нині це територія Коропецької громади. Оскільки від села не залишилося нічого, про нього нагадують хрест і капличка, яку побудували на місці костелу, що не вцілів.