Батальйон безпілотних авіасистем 36 окремої бригади морської піхоти створили близько півтора місяця тому. Це дозволяє ефективніше виконувати роботу, говорить командир батальйону з позивним Ганс. Нині вони з допомогою безпілотників боронять кордони Сумщини. Про свою бойову роботу розповіли Суспільному.
Отримавши від командування завдання про виявлення російської техніки поблизу кордону, військовослужбовці батальйону безпілотних авіасистем вирушають на позиції. Там перед вильотом мають налаштувати розвідувальний комплекс, говорить оператор з позивним Джоні.
"Цей літак називається комплекс "Посейдон". Зараз ми його розкладаємо, збираємо, приводимо в бойову готовність і будемо літати на ньому. Він залітає в тил ворога, виявляє ціль і за допомогою нього ми також корегуємо удар по ворогу", — пояснив Джонні.
Потім зібраний борт військовослужбовці несуть на точку вильоту. Командир відділення безпілотних систем з позивним Грек розповідає про принцип роботи “Посейдона”: "Якщо щось знаходиться — техніка, або особовий склад, або якісь, можливо, скупчення, то одразу передається на штаб, там приймається рішення. Якщо встигаємо, ми ще й корегуємо в цей час, якщо не встигаємо, то хтось інший. Або наступним вильотом вилітаємо й корегуємо. Піднімаються там вже інші засоби: артилерія реактивна, може "FPV" – хто готовий і може працювати всі піднімаються і вражають".
Саме з цим розвідувальним комплексом, розповідає командир відділення, працюють понад рік, на різних напрямках. Найскладніше, каже, нині, на сумському: "Взимку взагалі важкувато працювати. І дуже сильні подавлення тут. Ну а як і всі літачки, більшість принаймні, які існують, вони потребують навігації. То тут не завжди, або майже ніколи цього немає. На цьому вдається працювати навіть без навігації в умовах потужного подавлення. Приїхали, розклалися, перевірили системи всі, от зараз проходить перевірка систем і все, вперед".
Політ "Посейдона" військовослужбовці корегують за допомогою пульта управління. Через кілька хвилин спостереження на екрані бачать російську бойову машину. В цей час екіпаж "FPV"-дронів готує до вильоту свою техніку. Сапер із позивним Турист споряджає дрони-камікадзе боєприпасами.
"Займається цим окремо сапер. Він є членом екіпажа, він пройшов курси сапера і займається спорядженням боєприпасу, бо пілотам це довіряти небезпечно. Були випадки, коли пілоти підривалися, тому що не знають, як правильно поводитись із вибуховими речовинами", — пояснює військовослужбовець.
Чоловік розповідає, сапером він став за часів строкової служби. Потім було цивільне життя, а з початком повномасштабної війни повернувся з-за кордону і став на захист країни.
"Сапер після того, як все зібрав, перевіряє візуально, щоб дрон був не пошкоджений, камера стояла рівно і техніка безпеки: підривник вставляємо тільки перед самим зльотом", — пояснює Турист.
Командир екіпажа "FPV"-дронів з позивним Київстар каже, нині працюють 24\7.
"Якщо в нас навіть цілей немає, ми вилітаємо і шукаємо самі цілі. Кожен підвал, кожні бліндажі – це укриття для нашого ворога, яке треба знищити. Тому що, чим ближче вони підійдуть, в них будуть укриття, вони займуть цю позицію і нашим хлопцям буде дуже важко. Ми для піхоти, так само як і піхота для нас обслуговуючий персонал. Тобто, ми робимо все, щоб до них не підійшли, а вони роблять усе, щоб до нас не підійшли. Ми один одного маємо підтримувати, тому чи є ціль, чи немає, ми все одно намагаємось вилітати і все одно щось, та й знищити", — розповів командир.
Якщо ж розвідка знаходить конкретну ціль, каже військовослужбовець, вилітають "FPV"-дронами на її знищення. Польотом військовослужбовці керують з укриття.
"Розвідка передала, що ми літаємо навколо ворожого ВОПу і от зараз будемо заходити на ураження ворожого ВОПу, орієнтовно там знаходиться 5 одиниць особового складу ворога. Завдяки нашим технологічним можливостям, нам дозволяє обладнання опускатися. Грубо кажучи, пілот зараз в двох метрах над землею, і в нас є відео", — розповів чоловік.
Батальйон безпілотних систем 36 окремої бригади морської піхоти сформувався кілька тижнів тому, наприкінці жовтня. Командир батальйону з позивним Ганс каже, створення такого батальйону було його мрією: "Нарешті ми зможемо всі засоби та підрозділи, які займались повітряною розвідкою та ураженням ворога, зібрати в одне ціле і забезпечити роботу 24\7, максимально ефективну роботу".
Завдяки злагодженій роботі, виявлення та ураження цілей нині відбувається оперативніше, додає військовослужбовець: "Хлопці в мене всі як один: кращі з кращих, всі мотивовані. Звісно вже є наложення того, що на війні з перших днів, майже всі в мене хлопці з перших днів, є відбиток того. Але всі знають, що вони тут роблять і чому вони тут знаходяться, аби закінчити цю війну якомога швидше".
Читайте Суспільне у Telegram та WhatsApp
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram