27 листопада міський голова Конотопа Артем Семеніхін заявив, що начальник Сумської ОВА нібито скасував бронювання від мобілізації для працівників комунальних підприємств критичної інфраструктури на Сумщині.
Мова зокрема про комунальні підприємства критичної інфраструктури, які забезпечують водопостачання та постачання теплової енергії, зазначив Артем Семеніхін.
"Вчора мені стало відомо, що пан Артюх своїм рішенням скасував бронь працівникам комунальних підприємств. Більше того, дав доручення СБУ виділити по одній людині до кожного працівника ТЦК, щоб проконтролювати, аби всіх працівників комунальних підприємств критичної галузі призвати до лав ЗСУ за два дні — четвер та п'ятницю. Мені телефонують з ТЦК і говорять, що у них вказівка мобілізувати всіх працівників водоканалу, "Теплогаранту", — розповів міський голова Конотопа.
Суспільне звернулося за коментарем до Сумської ОВА та оприлюднить його, як тільки отримає відповідь на офіційний запит. Ми поцікавились чи відповідає ця інформація дійсності, якщо так, то яких саме підприємств це стосується.
У коментарі Суспільному речниця Управління СБУ у Сумській області Олеся Рапута відповіла: “Співробітники СБУ виконують на території області завдання у межах своїх повноважень щодо контрдиверсійних (безпекових) заходів”. Ми підготували офіційний запит до Управління СБУ Сумської області, щоб отримати більш детальну відповідь.
"У червні 2024 року були внесені зміни до постанови КМУ №45, відповідно до яких військовозобов’язані втрачають право на відстрочку на підприємствах, які не мають або не виконують мобілізаційне завдання. У жовтні цього року був проведений аудит всіх підприємств України, зокрема Сумщини, яким доводились мобілізаційні завдання. В результаті проведення аудиту було встановлено, що частина підприємств Сумщини не мають мобілізаційного завдання або його не виконують, і це стало підставою для того, щоб скасувати бронювання. Якщо підприємство не підлягає бронюванню, то його працівники, які є військовозобов’язаними, отримують повістки та прибувають в ТЦК та СП для уточнення даних", – зазначив начальник групи комунікацій Сумського обласного ТЦК та СП Олександр Бондаренко.
Також частина підприємств, які були розброньовані за відсутністю мобілізаційного завдання, зможуть бути знову заброньовані як критично важливі. Залежно від категорії підприємства для його працівників буде різний термін відстрочки від мобілізації, додав Олександр Бондаренко.
Якщо раніше критичні підприємства могли бронювати до 100% працівників за різними постановами, то за новою постановою, тільки 50% від усіх військовозобов'язаних.
"Чисельність військовозобов'язаних працівників, які підлягають бронюванню, має не перевищувати 50%. На більшості підприємств, до прикладу, працює 15 людей, з них 10 – по 45 постанові, 5 – по 76. А це, згідно з чинним законодавством, можна зробити лише з особистого дозволу Міністра оборони України. Прошу всіх керівників звернути увагу, що зараз відстрочка працівникам продовжується автоматично до 30 грудня", — повідомили в ОВА.
У листопаді Кабінет міністрів України оновив критерії бронювання військовозобов'язаних та критерії для отримання підприємств для отримання статусу критичності. Зокрема з 1 грудня 2024 року усі бронювання будуть здійснюватися через застосунок "Дія". Також при врахуванні потреб територіальних громад статус критично важливого підприємства узгоджуватиметься з Мінекономіки та Міноборони. Органи, які визначають підприємства критично важливими, будуть зобов’язані моніторити їхню відповідність критеріям щокварталу.
Читайте Суспільне у Telegram та WhatsApp
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram