У жовтні в Охтирці майданчики для збору твердих побутових відходів були переповнені сміттям. Тепер — доглянуті. Що змінилося за цей час — дізнавались наші кореспонденти.
Так виглядав майданчик зі сміттєвими баками за 150 метрів від Охтирської міської ради 24 жовтня.
"Неділю тому вообще було завал повністю сміттям все було завалено, зараз уже чисто", — розповів місцевий житель Андрій Гасай.
Міський голова Павло Кузьменко розповідає: загалом проблемі з вивезенням сміття в Охтирці - кілька років, під час повномасштабної війни ситуація загострилась.
"Визначений один надавач послуг з вивезення і утилізації твердих побутових відходів, це дочірнє підприємство “ВЕРП”, від ТОВ “Водоторгприлад”. Це підприємство виграло тендер на 5 років до 26-го року. Охтирська міська рада не може вплинути на діяльність цього підприємства", — говорить Павло Кузьменко, Охтирський міський голова.
На “ВЕРП”, що є дочірнім підприємством ТОВ “Водоторгприлад” скаржились споживчі, говорить заступник міського голови Олександр Масло:
"В них сталася критична ситуація, зламалися автомобілі, і відбувся збій із графіком вивезення твердих побутових відходів. Наразі ця ситуація урегульована, автомобілі відремонтовані. Також допомагало комунальне підприємство “Благоустрій” у вивезенні твердих побутових відходів, вони попросили про допомогу. Скарг було досить багато, але ми виправили цю ситуацію".
Окрім місцевого “Благоустрою”, з вивозом сміття допомогло і комунальне підприємство “Екосервіс” Тростянецької громади, говорить директорка підприємства “ВЕРП” Людмила Корж. Фірма сплатила комунальним підприємствам гроші за ці послуги. Допомога дозволила отримати необхідний час для ремонту. Тепер на лінії - тільки автівки їхнього підприємства, додає директорка.
"Звичайно, люди були незадоволені, і люди мають на це право, через те, що люди сплачують за нього. Коли техніка вийшла з ладу, ще й два водії на лікарняному, ну так буває. На жаль, запчастини сьогодні, якщо взять нашу основну машину “МАЗ”, то всі знають, що це зараз дуже велика проблема, шукали запчастини “беушні”, запчастини дорогі, три тижні встановлювали їх. Сьогодні, всі машини працюють згідно з графіком та по маршрутах", — розповіла Людмила Корж.
Щоб досягти змін, додає Людмила Корж, бракує ресурсів, у тому числі через несвоєчасну оплату комунальних послуг мешканцями. Окрім того, говорить директорка підприємства, впливає на якість послуг - небажання мешканців приватного сектора укладати договори.
Ситуація із невчасним вивезенням сміття у місті трималась протягом місяця, говорить керівник проєкту “Ековізія Охтирської громади: комплексне екологічне планування для сталого майбутнього” Владислав Жадан. Одним із виходів, стало б запровадження майданчиків з обмеженим доступом та сортування сміття. Керівник екопроєкту в місті Владислав Жадан говорить, бачить два напрямки розв'язання сміттєвої проблеми.
"Немає в нас конкуренції, у нас ринок, він монополізований, він в руках бізнесу, якщо б в міській раді, в громадських, було б комунальне підприємство, яке конкурувало б, тому б колапса цього не було б", — говорить Жадан.
Майданчики для сміття з кодовим замком, говорить Владислав Жадан, більш ефективні у житлових кварталах, де багатоповерхівки.
"У місті дуже багато у нас житлового приватного сектору і з мого боку, як вони розуміють, що засмічувати природу - це гріх, вони не хочуть платити. Не те, що не хочуть вони платити - вони не замотивовані в цьому, і вони вивозять сміттєві баки в багатоповерхівки", — розповів Владислав Жадан.
Читайте Суспільне у Telegram та WhatsApp
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram