В останні кілька тижнів збільшилась кількість людей, що виїжджають із прикордонних громад Сумщини. Про це Суспільному розповів координатор з евакуації ГО “Плурітон” Віталій. За його словами, це пов'язано зі збільшенням обстрілів прикордоння російськими військами. Яку допомогу людям надають у транзитному центрі у Сумах – дізнавалось Суспільне.
Житель Славгорода Краснопільської громади Віктор Савков разом з дружиною покинув свою домівку 23 серпня. Виїхати з села, що розташоване за три кілометри від кордону з Росією, вирішили після чергового обстрілу, пояснює чоловік.
“Обстріл був дуже сильний, довелось виїжджати. Хочеш, не хочеш, а треба тікати, жити ж кожному хочеться. Залишилось хазяйство”, – каже переселенець.
За господарством чоловік попросив наглядати сусідів. Вони ж із дружиною переїхали тимчасово до свого сина у Суми. Нині прийшов у місцевий центр допомоги, аби оформити документи як внутрішньо переміщена особа. Як дозволить безпекова ситуація, хочуть повернутись додому, додає чоловік.
“Може ж вона закінчиться, ця війна. Тоді ж будемо двигати на батьківщину, як то кажуть. А що робити? Будемо поки тут”, – додає Віктор.
Отримати довідку про зміну місця проживання прийшла Катерина Дегтярьова. Пів року тому, після однієї з російських атак керованими авіаційними бомбами, вона разом із сином виїхала з Хотіні.
“Оскільки ми з родиною дві години пролежали на підлозі після сильних вибухів КАБів, о дев’ятій годині вечора ми втікали. В мене невістка тут, вона з Кіндратівки і ми в неї три дні жили, поки не знайшли житло”, – говорить жінка.
Чоловік та свекруха пані Катерини залишились вдома у Хотіні. За словами переселенки, господарство позбували, але город обробляють. Вона ж за останні шість місяців навідувала домівку двічі.
“Додому хочеться, звичайно, але скажу так… тривожна сумка складена. У випадку чого, то ми й поробили закордонні паспорти з дитиною. Тому що страшно, ми не знаємо, що буде завтра”, – пояснює Катерина.
“Зараз багато обстрілів, і КАБи, і мінометний вогонь – люди почали активно виїжджати. Тобто, дехто евакуюється своїм транспортом, декому допомагають державні автобуси, громадські організації”, – зазначає координатор з евакуації ГО “Плурітон” Віталій.
Для зручності переселенців у Сумах працює транзитний центр допомоги “Плурітон”, де їх консультують як працівники держорганів, так і представники громадських організацій та благодійних фондів, розповідає Віталій.
“Щоб люди не їздили по всьому місту, не шукали якийсь один державний орган за однією адресою, інший за другою. Люди приїжджають сюди, проходять реєстрації, отримують всі довідки, далі їх вже реєструють громадські організації: надають їм гуманітарну допомогу, оформлюють грошові виплати від міжнародних партнерів”, – пояснює Віталій.
За його словами, якщо люди прибувають ввечері і їм немає де зупинитись, то у центрі допомоги, то вони можуть залишитись на ночівлю.
“Якщо люди, які виїхали не мають куди їхати далі, їх розселяють. Насамперед тут є працівники соцзахисту, які пропонують гуртожитки, якщо люди хочуть залишитись у місті Суми. Якщо люди хочуть прямувати далі, так само і державні органи і наші соціальні працівники підбирають людям житло. Тобто, пропонують різні місця на заході країни. Є безплатні маршрути, потяги, автобуси, які везуть куди потрібно. Там людей зустрічають, розміщують. Тобто, з цим зараз проблем немає, вільні місця є”, – говорить координатор з евакуації.
За інформацією волонтера, нині в транзитний центр допомоги звертається близько 30-40 людей в день. За весь час роботи з березня 2023 року центр надав допомогу понад 20 тисячам людей.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram