Кожна зміна рятувальників однієї з сумських пожежних частин починається з перевірки техніки, спорядження та побажання "Сухих рукавів" від колег. Командир відділення Костянтин Шклярський працює тут з 2006 року. За цей час, говорить, бачив багато трагедій та навчився абстрагуватися і розділяти роботу і дім. Суспільному чоловік розповів, як змінилася робота рятувальників з початком повномасштабного вторгнення та що для них найскладніше.
Костянтин розповідає, пішов на службу в ДСНС 18 років тому після підготовки в навчальному центрі. Стати пожежником – була його дитяча мрія. Чергування у рятувальників триває добу, далі три дні вони відпочивають в резерві, це означає, їх можуть викликати, якщо буде потрібна допомога. Тому, говорить чоловік, вони на службі 24 на 7.
Початок повномасштабного вторгнення застав чоловіка на роботі, він якраз був на зміні, згадує: "Я чергував у цей час, о 4 годині ранку якраз почув перші вибухи. Сам не зрозумів, що трапилося. Усім особовим складом піднялися і почали думати, що ж сталося, не вірилось, що таке може бути, думали, що все миттєво пройде".
З того часу робота рятувальників змінилася. Окрім викликів на пожежі та ДТП, які були майже щодня, додалися виїзди для ліквідації та порятунку людей після російських обстрілів. Одна із масштабних рятувальних операцій, у якій брав участь Костянтин – це ліквідація наслідків удару «шахеда» по житловому будинку на вулиці Герасима Кондратьєва у Сумах 13 березня. Тоді загинуло четверо людей, тіло однієї дівчини знайти не вдалося.
"Пожежа сталася після вибуху, дуже великі завали були, були завалені люди, треба було деблокувати людей. На дивані спало подружжя, жінку вдалося врятувати, а чоловіку не пощастило, ми деблокували вже його тіло", — згадує рятувальник.
Костянтин ділиться: у пам'ять врізався спогад про жінку, яку тоді треба було евакуювати з верхнього поверху: "По приїзду нам якнайшвидше треба було допомогти людям, евакуювати їх з вищих поверхів, на автодрабині дісталися четвертого поверху ми, у вікні була жіночка зі своєю дочкою, як виявилося, ця жіночка не мала зору зовсім і їй треба було якось вийти з цього будинку, а весь під’їзд був засипаний уламками".
Коли виїздять на ліквідацію обстрілів, окрім, і без того важкого спорядження, рятувальники мають одягати бронежилети.
"У тебе пожежне спорядження, бойовий одяг, ти працюєш, ліквідовуєш. А тепер додалися важкі бронежилети, каски й з цим всім треба працювати так, як і раніше, що на висоті, що внизу, що в підвалі, в завалах. Дуже тяжко стало фізично. Звикли. На початку не розуміли ми, як будемо справлятися з цим всім, але людина пристосовується до всього, тож звикли і до цього теж", — розповідає Костянтин.
Також такі виїзди небезпечні повторними обстрілами та обвалами зруйнованих конструкцій. Проте найскладніше — інше, говорить чоловік: "Найважче у службі – це бачити по приїзду на виклик, як страждає людина. І ти повинен їй допомоги якнайшвидше у будь-якій ситуації, чи то ДТП, чи пожежа, завали – це найстрашніше, де люди, діти".
Костянтин розповідає, з часом навчився залишати думки про роботу тут, у пожежній частині, аби можна було йти додому та жити там звичайне життя: "Це вже якось прийшло з часом, на початку служби ти бачиш, помічаєш, що щось не так. Як уже пропрацював деякий час, виходиш і живеш звичайне життя. Як працює медик, так само працюємо і ми. Робота – є робота, дім – є дім".
Фізичній та психологічній реабілітації рятувальників зараз приділяють особливу увагу, говорить речник головного управління ДСНС у Сумській області Олег Стрілка. З ними працюють психологи, а також є можливість поїхати у санаторії.
"Є і емоційне вигорання, наші співробітники дістають з-під завалів людей, закривавлені тіла, це важко. Звичайно, коли ти працюєш на адреналіні, ти того не відчуваєш, але потім воно тебе наздоганяє. Цьому приділяється увага реально. І знаєте, ти спокійний, коли ти спокійний за свою сім’ю, тому є можливість навіть оздоровити дітей за кордоном або в санаторіях", — розповів Олег Стрілка.
Також чоловік пояснив, що після початку вторгнення влітку 2022 року створили новий окремий підрозділ – аварійно-рятувальну частину. Його працівники пройшли спеціальну психологічну і фізичну підготовку та виїжджають на допомогу колегам саме при ліквідації наслідків ударів по всій області.
"Ми проаналізували ті реалії, з якими зіштовхнулася служба наша. Це потрібно працювати й на висоті, і в аварійних будівлях, і шукати людей під завалами. А у рятувальників профіль більш вузький, саме ліквідація пожеж, а ці співробітники працюють комплексно і ліквідовують саме оці удари. Вони вже побували у всіх великих населених пунктах, де були ворожі удари. Там є потужна інженерна техніка, техніка для висотних робіт, і екскаватори, і крани", — пояснив чоловік.
За даними управління, з початку великої війни двоє рятувальників Сумщини загинуло.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram