"Люди хороші, добрі, нас прийняли". Де у Сумах розселяють переселенців з прикордоння

У Сумах три гуртожитки, визначені виконавчим комітетом для розселення переселенців із прикордонних громад. Нині вільні 129 місць для тих, кому потрібен прихисток. Про це Суспільному розповіла заступниця начальника міського управління департаменту соцзахисту населення Вікторія Литвиненко.

Анатолій Чеберячко – мешканець села Водолаги Хотінської громади. Останні два дні він проживає в гуртожитку одного з вишів Сум.

Чоловік розповів, що в рідному селі Водолаги, яке розташоване за 2 км від Росії обстріли почастішали. "Раніше було так: стріляють, проходить час, вони паузи робили, так, десь тихо бувало, так що неділю тихо. Коли стріляли, це рік назад, то вночі не били, а тепер і вдень і вночі, до того дійшло, що і дрони почали кидати вибухівку", – розповів чоловік.

Разом з Анатолієм евакуювалася його мама. Тетяні Чеберячко 81 рік. Жінка пригадала, як жили на прикордонні до повномасштабного вторгнення: "Ми до них ходили, вони до нас, усе мирно було. Річка протікає – вона лише розділяла. Городи доходили аж до самої річки. Річка і поруч Росія".

Нині ж, говорить Тетяна Чеберячко, довелося тікати від сусідів: "Надія є на одного Бога, що Господь дасть. А тут виявилось все добре – люди хороші, добрі, нас прийняли".

Заступниця начальника міського управління департаменту соцзахисту населення Вікторія Литвиненко розповіла, що у більшості з прикордоння люди евакуюються родинами.

"ВПО можуть отримувати натуральну допомогу у вигляді харчових продуктів, гігієнічних наборів, отримують кваліфіковані консультації психологів, працює в соціальному просторі дитяча кімната. Введено посаду перукаря, яка безоплатно надає послуги ВПО, введена до штату швачка, яка здійснює дрібний ремонт одягу", – сказала посадовиця.

Рішенням виконкому у місті визначено три гуртожитки, де розміщують внутрішньо переміщених людей. "Ми активно підтримуємо зв'язок з головами громад. І перш ніж люди евакуюються з прикордоння, голова телефонує нам і запитує, чи приймете ви цих людей", – сказала очільниця департаменту.

Вікторія Литвиненко говорить, що вимушені переселенці можуть жити в гуртожитках до моменту отримання допомоги на проживання: "Це той термін, коли людина не захищена, вона можливо не має коштів для свого існування. З моменту отримання допомоги опрацьовуємо питання разом із людьми — або людина може отримувати допомогу в санаторії – це пів року, або люди, отримуючі допомогу, мають шукати собі житло".

Мешканець села Водолаги Анатолій Ємельяненко розповів, що залишатись у місті не планує: "Якщо все пройде ще й город думаю посадить до кінця травня. Дещо вже посадили – моркву. А так ще думаю картоплю посадити".

Нині у сумських гуртожитках проживає 54 внутрішньо переміщені особи, розповіла Вікторія Литвиненко. На сьогодні ще залишається 129 вільних місць.

Читайте також: "Відчуваємо тільки страх, біди та клопоти". Як живуть у прикордонній Хотінській громаді на Сумщині.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram