"Писанка буде ідеальною тому, що ви це зробили". Майстриня із Землянки на Сумщині про писанкарство

Тетяна Борзих із села Землянка на Сумщині з 2019 року цікавиться писанкарством. За цей час вона перейняла це ремесло у майстрів, а також самостійно вивчала особливості писанок, що колись виготовляли у рідному селі. Своїми знаннями поділилась з Суспільним.

"Придбали яйця, або пішли в курятник, забрали в курей, помили, видули. Берете надфільНапилок., прокручуєте обережно, видуваєте шприцом і залишаєте яйце. Обов'язково треба просохнути, бо завдяки тому, що воно просихає, плівка всередині робить яйце міцнішим. Далі, дірочку треба заклеїти саме воском, м'якеньким. Скрутити кульку і заклеїти, для того, щоб, коли ви будете фарбувати, туди не заходила фарба", — пояснює майстриня Тетяна Борзих.

Наступний крок — нанесення розмітки олівцем чи писачком, залежно від обраного узору, додає майстриня.

"Здебільшого писанки діляться горизонтально і вертикально, як весь наш світ, і це вже дуже цікава частина символізму писанок. Ви зробили розмітку, зробили квіточки, або будь-який ваш варіант для писанки, нанесли воском, занурили. Потім цю заготовку в оцет для того, щоб фарба лягала рівно, далі вже в фарбник, якщо це один колір. Якщо багато кольорів, то там трошки складніша схема і другу писанку ви можете писати за більш складною, — говорить жінка.

Далі необхідно занурити яйце у фарбник, пояснює майстриня.

"Якщо це натуральна фарба, їй треба кілька годин або ніч. Якщо це купований фарбник, він діє буквально хвилину-дві, ми вже перевірили. Дістаєте, просушуєте, відкриваєте ту дірочку, щоб як знімати віск на свічці — яйце не лопнуло. Зняли дірочку, намастили вазеліном або сумішшю яйце. Отже, обережно беремо це яйце, майже писанку, прогріваємо біля вогню свічки і серветкою або тканиною знімаємо віск, і зрештою, вже за кілька хвилин ми маємо прекрасну першу писанку. І повірте, писанка буде ідеальною тому, що ви це зробили", — каже пані Тетяна.

За словами майстрині, для виготовлення писанок найкраще придбати спеціальний набір. Це полегшить роботу.

"Зараз їх дуже багато. В них входить писачок, віск, можливо голочка для прочистки яйця (не обов'язково — прим. авт.). Ще придбати в аптеці шприц на 20 кубиків і пару голочок, які треба буде звернути для того, щоб видути рідину з яйця", — пояснює майстриня.

Писанкарство — це не тільки творчість, каже Тетяна, а й своєрідний спосіб медитації.

"Оскільки я практичний психолог, я розглядаю і пояснюю, що писанкарство — це не тільки народна творчість чи наші надбання з минулого, це ще і спосіб медитації і самодопомоги психологічної. Боли ми пишемо писанку, нам потрібно вирівнювати дихання, а володіти своїм диханням — це означає володіти своїм життям", — каже пані Тетяна.

За її словами, раніше писанки писалися за потреби: для допомоги та захисту своєї родини.

"Тобто пишучи символи ми і з'єднуємося з тими родовими знаннями, які залишені нам через народну творчість. Це може з народної традиції перерости в сімейні цінності, коли родина збирається і робить щось разом, а це завжди об'єднує, посилює довіру в самій родині та взагалі покращує стосунки", — зазначає пані Тетяна.

Тетяна Борзих розповідає і про особливості писанок, що виготовляються на Сумщині. Вони відрізняються від писанок з інших регіонів України.

"Саме наш регіон, розглядаючи Сіверщину та Чернігівщину, то звісно це більш квіткові та природні орнаменти. Якщо спиратися на роботи етнографині Пелагеї Бартош, на її альбоми, то вона позначала, що ми дуже любимо квіти, особливо в селі Землянка все заквітчено: півонії, тюльпани і мальви. Це здається простий орнамент, але вони складні у фарбуванні", — говорить майстриня.

В інших областях України різняться писанки.

"Якщо ми перемістимося більш у центральну та західну частини України, то там більше геометрії, символізму, більше дрібних малюнків, більш складні техніки. Також є не просто писанки, які пишуться воском, а ще й шкрябанки, які вишкрябуються візерунком. Проте, починати треба звісно з того, до чого лежить душа, а далі звісно обмежень немає жодних", — каже майстриня.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram