"Топоніміка міста має стати нашою": сумський художник створив цвинтар російських вулиць

. Суспільне Суми

Сумський художник створив цвинтар російських вулиць і оголосив себе його директором. Так чоловік хоче привернути увагу громадськості до затягування міською владою процесу перейменування вулиць, пов’язаних з іменами російських культурних, політичних та військових діячів на українських.

Художник Костянтин Аленінський в рекреаційній зоні Сум, поблизу Псла, створив умовний цвинтар російських вулиць. Чоловік розповідає: "Наша топоніміка міста має стати, не те що правильною, але нашою вже. Мені, як художнику, не дуже приємно, що в моєму місті є вулиця Левітана, Пєрова, Сурікова, але немає вулиці братів Кричевських, ні Василя, ні Федора, немає вулиці Олександра Богомазова, немає вулиці Казимира Малевича".

Костянтин Аленінський. Фото: Суспільне Суми

У квітні Костянтин долучився до робочої групи, яка почала працювати над змінами назв вулиць з імен російських діячів – на українських. Наприкінці липня група подала свої пропозиції міському голові. Нині листопад, але процес перейменування не почався.

Суспільне Суми

"Ми єдиний обласний центр, який іще не розпочав, взагалі не розпочав, перейменування, навіть частково, русифікованих вулиць. І я хочу винести це питання назовні. Щоб і депутати теж подивилися і, може якось, когось наштовхне, що, все ж таки, трошечки треба пришвидшитись. Вже "цвинтар" є, а ми іще не голосували", — говорить Костянтин Аленінський.

Краєзнавець В’ячеслав Артюх також працював у цій групі. Загалом, запропонували перейменувати 217 назв вулиць і провулків в обласному центрі і старостинських округах

У Сумах пропонують змінити назви 184 топонімів та ще 33 – у старостинських округах.

"Ці назви давалися, на рівні сумської топоніміки, спеціально і це було у 50-70-их роках ХХ століття. Спеціально, тодішньою комуністичною владою, щоб, власне, показати кому належить це місто, чия влада в місті, які цінності треба сповідувати цьому місту, жителям цього міста. Це вже не письменники і поети, скажемо так, чи це першорозрядні, на зразок Пушкіна, чи третьорозрядні, на зразок Плєщєєва, це не має значення, вони виконують функцію руськості у нашому топонімічному просторі", — пояснює краєзнавець.

У серпні депутати голосували за перейменування вулиці Зої Космодем’янської на Івана Брюховецького. Не підтримали тоді це рішення, у тому числі представники депутатської групи "Платформа за життя та мир". Голова цієї депутатської групи Ігор Перепека тоді пояснив їхню позицію так: "Коли були перейменовані ті вулиці, то я знаю, що саме перше, що зробили люди похилого віку, вони, щоб не завдавати проблем своїм дітям онукам, вони йшли оформлювати їх після перейменування. В цьому проєкті рішення не було ніяк порушено питання жителів даної вулиці. Як буде вирішуватись фінансове питання в разі перейменування цих вулиць. Тому ми б хотіли, щоб була прописана компенсаторна схема чи режим".

І хоча начальник правового управління міськради Олег Чайченко тоді роз'яснив, що ходити змінювати документи при перейменуванні вулиці мешканцям не потрібно, Ігор Перепека телефоном сказав, що своєї думки на сьогодні, не змінив. У вересні список топонімів для перейменування депутати послали на доопрацювання.

Суспільне Суми

"На сьогодні комісія розглянула позитивно питання щодо опрацювання вулиць, перейменування з проросійських, на українські, оприлюднила і чекаємо сесії щодо розгляду на пленарному наступному засіданні", — говорить голова депутатської комісії з питань законності Сумської міськради Євген Касяненко.

Суспільне Суми

Після першої хвилі перейменувань за законом про декомунізацію 2015 року у Сумах залишаються подвійні назви. Будинок по вулиці Люблінській, а з іншого боку – імені учасника утвердження радянської окупаційної влади в Україні Йона Якіра. У іншому будинку — табличка з ім'ям письменника, ідеолога українського націоналізму Юрія Липи, а поруч стара — імені уповноваженої особливого відділу НКВС 30-их років минулого століття Марини Раскової.

Що відомо

  • У Сумах депутати міськради на сесії проголосували за рішення про перейменування вулиці Зої Космодем’янської. "За" проголосувало 26 депутатів.
  • Перейменування вулиць: у Сумській громаді збиратимуть пропозиції від мешканців.
  • У Сумах закликають до співпраці експертів, аби визначити, що потрібно дерусифікувати в місті.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram