Як отримати статус внутрішньо переміщеної особи, державну допомогу та житло – Людмила Мусіяка

Оновлено
. Суспільне Суми

На початку червня директорка Департаменту соціального захисту населення Сумської ОВА Людмила Мусіяка розповіла Суспільному, як отримати статус ВПО на Сумщині, житло та на яку гуманітарну допомогу можуть розраховувати внутрішньо переміщені особи. З того часу відбулися певні зміни. Які оновлення на початок вересня — у матеріалі.

Статус ВПО для жителів Сумщини та інших областей

- Чи можуть мешканці наших громад, які потрапили до переліку Мінреінтеграції, переміститися на більш безпечні території Сумщини та отримати статус ВПО?

Було у червні: - Люди, які переміщаються у межах області або у межах територіальної громади з однієї адміністративно-територіальної одиниці до іншої, мають право отримати довідку внутрішньо переміщеної особи і як наслідок – відповідні кошти. Єдине, якщо населені пункти знаходяться у межах однієї тергромади, то у додатку "Дія" отримати статус ВПО не вийде, бо немає такої функції. Але, якщо між територіальними громадами, то тоді можна оформити і в "Дії". А процедура оформлення статусу ВПО є такою: потрібно звернутися до органів соціального захисту населення в громаді, куди перемістилися, до уповноважених працівників. Спеціалістам територіальних громад надано доступ (ця опція з’явилася з початку воєнної агресії, оскільки наплив звернень великий) до програмного забезпечення для того, щоб вносити дані цих людей і потім видавати довідки ВПО.

Стало: - Зараз у Сумській області вже 22 громади віднесені до переліку тих територій, де є бойові дії. Якщо мешканці цих громад переміщаються в більш спокійні райони області чи в інший населений пункт в межах своєї громади, то вони мають право реєструватися як внутрішньо переміщені особи. У процедурі оформлення статусу нічого не змінилося. Разом з тим 24 серпня набула чинності 923-я постанова. Річ у тому, що люди, які реєструвалися через "Дію", не отримують виплат. Ця постанова передбачає, що вони мають звернутися до органу соцзахисту за місцем реєстрації ВПО і подати заяву в письмовому вигляді для отримання виплат. Тут сьогодні є проблема, оскільки, коли такі люди приходять до нас, то деяких в єдиній базі ВПО немає і ми не можемо прийняти заяву. Це ті люди, які подавалися до кінця квітня. Якщо ж вони знову подадуть заяву про реєстрацію як ВПО, то втратять кошти за цей період. Така проблема не тільки в Сумській області. Зараз розбираємося з цим.

- Скільки на Сумщині людей, які мають статус ВПО?

Було: - Зараз у нас зареєстровані 48 тисяч 185 осіб. До 24 лютого було 11 тисяч. За три місяці додалося майже 37 тисяч осіб. 6 тисяч людей отримали у травні кошти від держави, як ВПО. Інші перемістилися з тих тергромад, які не внесені до переліку КМУ. Найбільше внутрішньо переміщених осіб з Луганська, Донецька, Чернігівської, Запорізької та Харківської областей.

Стало: - Майже 66,5 тис. людей в області зараз мають статус ВПО з 2014 року. 55 тис. з них отримали статус після 24 лютого. В межах області перемістилися близько 70% — 37-38 тис. людей.

Матеріальна і гуманітарна допомоги, житло для ВПО та підтримка від ООН

- Які виплати для ВПО передбачені?

Було: - Щомісячна державна виплата передбачена з 24 лютого: дітям чи особам з інвалідністю – 3 тисячі гривень, а всім іншим особам – 2 тисячі гривень. В березні та квітні виплачували абсолютно всім внутрішньо переміщеним особам, в тому числі тим, хто переміщався у межах області. В травні визначено, що виплата здійснюється тільки особам, які перемістилися з населених пунктів чи територіальних громад, зазначених у відповідному розпорядженні Кабміну. За травень громадяни Сумщини не отримували нічого, оскільки Сумська область не була внесена до такого розпорядження. Тепер мешканці громад (з переліку територій, де тривають бойові дії, – ред.), які перемістилися в інші населені пункти, матимуть право на виплату. Ці виплати здійснюються безпосередньо Міністерством соціальної політики напряму громадянам, не залучаючи структурні підрозділи соціального захисту. Ще один нюанс: люди, які не переміщаються з адміністративно-територіальної одиниці, але їхнє житло зруйноване, також мають право зареєструватися в "Дії" як ВПО і також отримувати кошти. В травні тільки ці люди з Сумщини мали право на отримання державних виплат.

Стало: - Після оформлення статусу ВПО люди мають право на виплати — 2 тис. грн та 3 тис., якщо це дитина або особа з інвалідністю. Це стосується тих, хто перемістився в межах області, громади чи приїхав з іншого регіону України в більш безпечний. Ми не аналізуємо доходи, майновий стан цих людей. Достатньо тільки статусу ВПО. Якщо ж людина повернулася на своє постійне місце проживання, у своє житло, необхідно звернутися до органів соцзахисту, аби знятися з обліку. Про те, як швидко це потрібно зробити, в нормативних документах не зазначено. Однак, якщо внаслідок перевірок виявиться переплата, ці кошти доведеться повернути.

- Яка гуманітарна допомога передбачена для жителів Сумщини та ВПО?

Було: - Внутрішньопереміщені особи можуть отримувати гуманітарну допомогу. Держава надає продуктові набори, відповідно до 328-ї постанови. Сумській області буде надано десь півмільйона таких продуктових наборів. Наразі отримано ще не всі набори. Процес отримання і видачі триває.

Суспільне Суми

Людина, яка потребує допомоги, повинна звернутися до органів соціального захисту населення. Її, якщо вона не перебуває в тій категорії осіб, які мають право на першочергове отримання гуманітарної допомоги за 328-ю постановою, вносять до певного списку і вже з тих наявних фондів, формують продуктові набори – це додатково до державних, це жодним чином не унеможливлює отримання надалі державної допомоги.Наразі є проблема з отриманням підгузок для дорослих. І дитячі мають попит.

Стало: - За 328-ю постановою для області передбачені 528 тисяч продуктових наборів. На кінець серпня видані близько 118 тис. Це саме державна допомога, яка проходить через органи соцзахисту (але ми не беремо участі у закупівельних процесах). Решта допомоги — як від українських організацій, так і від закордонних — у вільному формуванні, не обмежена лише продуктами. ВПО та незахищені верстви населення в пріоритеті для її отримання. Зараз в області немає гуманітарної катастрофи, але багато людей втратили свій дохід. Тож тим, хто отримує таку допомогу, радила б зробити продовольчий запас.

- Люди почали отримувати грошову допомогу від ООН. Хто її може отримати і як оформити?

Було: - Ця допомога не йде через органи соцзахисту, у нас не беруть ніякої інформації міжнародні організації стосовно ВПО. Оскільки міністерство соціальної політики виплачує допомогу напряму, то відповідно, воно й співпрацює з міжнародними організаціями. Укладено меморандум із Товариством Червоного Хреста, ЮНІСЕФ Спільно з Агентством ООН у справах біженців, Всесвітньою продовольчою програмою ООН, Міжнародною організацією з міграції та Норвезькою радою у справах біженців. Пріоритет надається багатодітним родинам, сім’ям, де є діти з інвалідністю, троє і більше дітей до 18 років, у яких одна дитина, як мінімум, не досягла двох років, сім’ям які мають троє дітей, одна з яких має інвалідність і людям з низькими доходами. Допомога від 2,2 тис. до 2,5 тис. грн на особу, залежно від того, яка організація, яка категорія родини, але отримати можна допомогу тільки від однієї з організацій.

Стало: - Грошова допомога від ООН та інших організацій залишилася. Більше мільйона ВПО отримали вже таку допомогу. Але отримати можна тільки від однієї організації.

- Чи є на Сумщині житло для внутрішньо переміщених осіб?

Тростянець, Сумська область, 22 квітня 2022 року. Фото: Суспільне Суми

Було: - До початку військових дій була програма через Міністерство реінтеграції. Наші дві громади залучені до програми. Це ще 2019-2021 роки. Було придбано 9 квартир, де зараз проживають 9 сімей на умовах оренди житла. Це Конотоп і Шостка. Зараз, оскільки область неспокійна, таких масових поселень ВПО немає. Всі люди, які переміщаються до нас або до родичів, або винаймають житло, або мають власне житло, придбане раніше. Якщо людина зовсім не має житла, то кожна громада тимчасово – місяць, два, три – надає житлове приміщення. В Сумах організовано гуртожиток навчального закладу, є заклади, які працюють з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах. Тобто, на короткий термін людину можна прихистити.

Запропонований для безкоштовного проживання будинок у с.Над'ярне, Сумська область, 18 квітня 2022 рік/ Фото: Суспільне Суми

Але наразі Сумщина – одна з чотирьох областей, що зайшли у пілотний проєкт від Мінмолодьжитла. На область виділили 20 мільйонів гривень для придбання тимчасового житла для ВПО. 12 квартир буде придбано у Сумах та Ромнах. Пріоритет надаватиметься багатодітним родинам, сім’ям з дітьми. З ними укладуть договір оренди на це житло на 12 місяців. Сума оренди – одна гривня. Але комунальні послуги потрібно буде оплачувати. Ці люди матимуть право на пільги і субсидії без додаткових умов. Наразі триває робота з обласним представництвом Мінмолодьжитла, яке вже відібрало квартири для придбання, а органи соцзахисту відберуть претендентів, які стануть орендарями житла.

Стало: - "Держмолодьжитло" вже придбало 12 квартир: 2 в Ромнах та 10 у Сумах. Вирішується питання, кого туди поселити. Пріоритет надається багатодітним родинам ВПО, у яких зруйноване житло. Умови — проживання рік з орендною платою 1 грн і сплата комунальних послуг. Станом на 31 серпня 10 родин знайдено. Також громади надали перелік об'єктів, де люди могли б поселитися: і квартири, і лікарні колишні, і клуб, гуртожитки різних варіантів — близько 2 тисяч місць в області є. Наприклад, в Охтирці виділили гуртожиток саме для жителів громади, формуються місця проживання в Тростянці, Глухові. Хмелівська громада готується приймати людей з інших громад. Цікавляться питанням і міжнародні організації, зокрема, "Товариство Червоного Хреста".

Читайте також

  • На Сумщині придбали 12 квартир для ВПО: як отримати таке житло
  • Депутати не виділили землю під модульне містечко – результати сесії Сумської міськради
  • Без житла — 30 сімей: наслідки обстрілів п'ятиповерхівки у Тростянці на Сумщині
  • На Сумщині родині, яка втратила житло через війну, пропонують безкоштовно оселитися в будинку

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram