28-річний сумчанин Ілля Родін разом із друзями створює дрони із карбону. У 2020-му році йому випала можливість конструювати воєнні літальні апарати у Лондоні. Наразі він знову — в Україні: займається кабінними дронами.
Ілля розповідає, що до Лондона потрапив завдяки гуртку юного техніка, в якому займався кордовими моделями."Будував сам літаки із карбону, композитних матеріалів. До Лондона я займався цим майже 12 років. Потім в якийсь момент мені подзвонив друг, який працював у Лондоні у Facebook. Він там зустрів ще одну людину з цієї компанії, з якою я поговорив, розповів про свій досвід, свої навички", — говорить він.
Як виявилось, каже Ілля, там дуже не вистачає таких людей. "Власне, вони мені зробили візу і покликали на роботу. До цього я, звичайно, з'їздив до них один раз, показав, що я можу. Було цікаво, було прикольно. Невеликий стартап, невелика компанія. СЕО компанії був досить цікавою людиною, він сам із Німеччини. Почав це за свої гроші. Взяв інвестиції у британських сил спеціального призначення, яким наразі воєнні дрони дуже потрібні, аби захистити життя людей, які ідуть у бій. Безпосередньо для будівель, тісних приміщень, де дуже велика ймовірність смертей", — розповідає інженер.
За його словами, на цьому була побудована вся ідея цього проєкту. "Найбільша зацікавленість інвесторів полягала в тому, що таких проєктів в принципі не існує. Озброєних дронів як таких — маленьких, компактних, для приміщень, — ніхто не створював. Це була найперша така ідея у світі. Вона була запатентована", — каже він.
Ілля Родін говорить: займався розробкою дизайну. "Тобто, весь корпус дрона, всі конектори, всі деталі, окрім електроніки — батарей, камер, які були, відповідно, закуплені. Все інше було на мені і моїй команді. Ми створювали корпус, створювали матриці, технологію виробництва. Я це все контролював", — зазначає інженер.
Розповідає: встиг попрацювати "із дуже цікавими людьми із "Формули-1", команди McLaren, від яких отримав дуже багато досвіду. Дуже круті чуваки".
Працювати далі, говорить, завадила пандемія: "Було дуже цікаво, але, на жаль, COVID-19 бабахнув по всіх. По нашому стартапу — в тому числі дуже потужно. Інвестори просто витягнули гроші, не додали, виходить, через те, що втратили інвестиції в інших проєктах. Вони хотіли банально зберегти гроші і припинили співпрацю із нами. Розпродали все: майно, інтелектуальну власність. І на цьому все закінчилось".
Чоловік повернувся до України. "Тут ми починаємо із малого, із кабінних дронів. Виробництво карбонових рам я почав ще до Лондона. Це було дуже сумбурно і швидко, бо від'їжджав. Проєкт був незавершений. Зараз ми повернулись до нього. Плануємо рухатися далі в плані автономності в цих дронах", — говорить інженер.
Цю справу називає "хобі, яке це набирає обертів". "Ринок дронів росте щодня. Місце для нас на ньому теж буде. Найголовніше — знайти правильну ідею, технологію і підхід", — зазначив він.
Авторка — Альона Гайдукова