Перейти до основного змісту

Став тренером і створив громадську організацію. Доброволець Олександр Красій. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

. Суспільне Суми

Олександр Красій із Сум пішов на війну у 20 років добровольцем. Брав участь у боях за звільнення Пісків, Авдіївки, боронив Донецький аеропорт. У 2019 році повернувся до мирного життя. Про життя на війні та після демобілізації розказав кореспондентам Суспільного.

Чоловік розповідає: розслаблятися, релаксувати, відволікатися від повсякденних справ йому дуже допомагає пейнтбол.

"Це відпрацювання тактичних навичок . Тактичні навички нам потрібні для того, щоб в будь-який момент ми не втратили свої навички та стали на захист своєї Батьківщини", - говорить чоловік.

Тепер Олександр заряджає зброю кулями з фарби, а два роки тому ще стріляв справжніми. Він воював на сході країни з 2014-го. Усього, з перервами, - близько трьох років.

"Спочатку я був на Майдані. Потім, як тільки почалась анексія Криму, я прийшов до військкомату і попросив, щоб мене мобілізували. Тоді мені відповіли: треба чекати повістку. Я, не чекаючи, пішов шукати добровольчий батальйон", - згадує він.

Спочатку, каже, потрапив до батальйону "Донбас".

"Після цього вступив до 5 батальйону, побув 8 днів на підготовці і потім ми поїхали на схід України. Звільняв Карловку, Піски, Авдіївку, брав участь у захисті Донецького летовища. Після поранення побув вдома та підписав заново контракт у Збройних силах України", - говорить Олександр.

Після війни став тренером, викладає змішані бойові мистецтва та армійський рукопашний бій, тренує колишніх бійців.

"Це дуже розвантажує хлопців, реабілітація після повернення зі сходу. Вони, виходячи з залу після тренування, менш збуджені, менш агресивні. Це дуже добре для реабілітації учасників бойових дій", - розповідає чоловік.

Олександр очолив сумську громадську організацію "Об’єднання добровольців". Нині в ній - 31 чоловік. Об’єднання допомагає колишнім бійцям адаптуватися до мирного життя. Олександр каже: це непросто.

"Ідете кудись влаштовуватись на роботу, а на вас дивляться так… А якщо ще є поранення або контузія, як у мене. Наприклад, я прихожу влаштовуватися на роботу, а в мене у військовому квитку написано: "Контузія" - і вони на мене дивляться, як на ідіота, і кажуть: "Та ні" і шукають різні причини, щоб не брати чоловіка на роботу", - зазначає він.

довго не давали статус добровольцям. Наприклад, я почав воювати в добровольчому корпусі, в 5 батальйоні, і до 2021 року ні один хлопець не отримав УБД. А зараз потихеньку, але всі отримують статус учасника бойових дій", - каже він.

Зараз чоловіку - 27 років. Вважає: іншого шляху в нього не було.

"Це ж не я до них у країну прийшов з автоматом в руках і не я почав казати, що це моя територія. У першу чергу це було як захист своєї Батьківщини", - розповідає чоловік.

На війні, каже Олександр, головне було – повернутися живим. Тут – звикнути бачити старе життя новими очима.

Що відомо

  • 14 березня в Україні відзначають День українського ДОБРОВОЛЬЦЯ. Саме в цей день, 7 років тому, перші 500 бійців Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці для формування першого добровольчого батальйону, з якого згодом був сформований Батальйон оперативного призначення імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького.
  • З могили добровольця Сергія Табали в Сумах зняли прапор. Поліція затримала 49-річного мешканця Сум. Чоловік каже, що перебував у стані алкогольного сп’яніння та не розумів, що робить.

Топ дня

Вибір редакції