Ексклюзивне інтерв'ю лідера збірної України зі скелетону після четвертого місця на чемпіонаті світу.
Збірна України зі скелетону закінчила сезон 2024/25 виступом на чемпіонаті світу. Світова першість у Лейк Плесіді стала для України рекордною: Владислав Гераскевич, лідер команди, закінчив змагання на четвертому місці.
Після першого змагального дня Гераскевич займав восьме місце, однак у фінальний день, який проходив за інших погодних умов, зміг відіграти чотири позиції і навіть зупинився у 0.08 секундах від місця на подіумі.
Четверте місце Гераскевича — підсумок найкращого сезону у кар'єрі для лідера збірної України зі скелетону. Перед виступом на чемпіонаті світу український скелетоніст фінішував 10-м на Євро, повторивши особистий рекорд. З рекордним результатом — сьоме місце — Гераскевич закінчив у загальному заліку Кубка світу: чотири рази потрапляв до топ-10 на етапах сезону, а у Вінтерберзі ще й зупинився за крок від подіуму — четверте місце.
"Чи відчував, що буде рекорд? Насправді тиждень був дуже складним, насамперед через погодні умови, — розповідає Гераскевич в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт. — Перший день було дуже тепло, лід був дуже м'яким, що нас трохи відкинуло назад, бо це не та погода, яка мені подобається. Але все виправилося на другий день: холодний день, [температура] -7, сонце. Це ті умови, за яких пілотувати важче, і ми трохи більше вирівнюємося з суперниками в технічному плані. Звичайно, другий день був надуспішним: четверта і друга позиції у заїздах.
Звісно, хочеться трошки швидше: все ж 0.08 секунди та 0.11 секунди від третього і другого місць відповідно — дуже висока щільність цього сезону. Але я радий закінчити його [сезон] на такій позитивній ноті, з таким високим результатом. Тепер мета — прогресувати далі та подивитися, що в нас вийде в наступному сезоні".
На чемпіонаті світу, як і на Олімпійських іграх, змагання проходять у форматі чотирьох спусків. За підсумками стартових трьох проїздів визначаються 25 спортсменів, що беруть участь у фінальній спробі. За словами Гераскевича, ЧС у Лейк Плесіді показав, наскільки важчим, за умов неоднакової погоди, є такий формат змагань.
"Наскільки важче їхати чотири спуски? Важливо, що це олімпійський формат. Чотири заїзди, два дні. Це значно важче, бо треба проїхати чотири хороші спуски — набагато важче, ніж два. Два різні дні: різна погода, треба готувати ковзани, фізично бути готовим, бо вони дуже виснажують. Два дні вимагають і досвіду, і серйозного вміння. На цьому чемпіонаті ми бачили багатьох дуже досвідчених спортсменів, які не змогли стабільно впоратися з емоціями і не показали стабільного пілотування в усіх чотирьох заїздах".
Попри рекорд, Гераскевич все ще залишається без медалей на найвищому рівні зі скелетону. Четверте місце на ЧС-2025 стало вже третім таким результатом для скелетоніста на рівні Кубка світу чи чемпіонату світу за останні 15 місяців.
"0.08 секунди до третього місця? Насамперед я був щасливий закінчити цей сезон, закінчити його на високому рівні. І все ж ми не здобули медалі — трохи залишилося [осаду], але ми прогресуємо і розвиваємося. Емоції? Було неймовірно бачити вболівальників та шалену підтримку України. Саме тут, в Америці, і це також досить особливо, зважаючи на те, що зараз відбувається в політичному плані. Приємно бачити цю підтримку саме тут".
Окрім Гераскевича, Україну вдруге поспіль на чемпіонаті світу представляв Ярослав Лавренюк. 17-річний скелетоніст теж закінчив змагання з особистим рекордом і вперше виступив у четвертому спуску.
"Я дуже задоволений, і також варто зазначити, що вийшло у Ярослава: він теж показав дуже хороші результати, дуже стабільні заїзди, випередив дуже серйозних суперників. Загалом для нашої команди цей чемпіонат світу був дуже успішним.
Перспективи Ярослава? Дуже яскраві. Загалом можна було побачити його суперників за [олімпійську] ліцензію: це буде другий швейцарець [Лівіо Саммерматтер], якого Ярослав пристойно об'їхав. Але відбір [на Олімпіаду-2026] відбуватиметься на різних треках, і Лейк-Плесіда, на жаль, не буде в цьому календарі. Будуть два етапи в Ліллегаммері, австрійський [в Інсбруку] повертається; буде новий трек італійський, де ніхто не знає, як хто їхатиме. Буде Санкт-Моріц, який Ярослав вміє їздити швидко".
"Насправді дуже високі перспективи, і я вважаю, у нас є всі шанси на [другу] ліцензію. Для цього потрібно буде зробити величезний обсяг роботи, треба дуже багато тренуватися, працювати над технікою і, звичайно, покращити пілотування, хоча воно вже у Ярослава на дуже пристойному рівні. Ми бачимо чітко, що нам треба зробити, і будемо прямувати до цієї мети. Вірю, що у нас вийде, ми вже традиційно зберігаємо оптимізм і будуємо історію українського скелетону".