Перейти до основного змісту
Чемпіонат Англії з футболу: Прем'єр-ліга
Чемпіонат Англії з футболу: Прем'єр-ліга

"Це справжня ганьба". В АПЛ виник скандал довкола кампанії на підтримку ЛГБТ-спільноти: що сталося

Капітан "Челсі" Енцо Фернандес. REUTERS/Paul Childs

В англійській Прем'єр-лізі триває тиждень підтримки ЛГБТК+ спільноти.

У період з 29 листопада по 5 грудня, під час проведення матчів 13-го та 14-го турів чемпіонату Англії, команди взяли участь у кампанії "Райдужні шнурки" на підтримку ЛГБТК+ спільноти, зокрема уболівальників футболу. Однак не усі клуби та футболісти АПЛ підтримали ініціативу.

Що таке кампанія "Райдужні шнурки"?

З 2013 року АПЛ співпрацює з ЛГБТК+ благодійною організацією Stonewall над кампанією "Райдужні шнурки". В межах ініціативи гравців чемпіонату заохочують носити шнурки та капітанські пов'язки у кольорах веселки для того, щоб продемонструвати підтримку прав ЛГБТК+ людей.

Більшість команд підтримали ініціативу "Райдужні шнурки" попри те, що носіння капітанської пов'язки у кольорах веселки не є обов'язковим. Лише капітан "Іпсвіча" Сем Морсі не одягнув райдужну капітанську пов'язку.

33-річний гравець збірної Єгипту, який є мусульманином, відмовився носити елемент одягу на основі своїх релігійних переконань. Однак клуб заявив, що підтримує ініціативу підтримки ЛГБТК+ спільноти попри рішення капітана.

"Ми з гордістю підтримуємо кампанію "Райдужні шнурки" в межах АПЛ та підтримуємо спільноту ЛГБТК+ у просуванні рівності та визнання. У той же час ми поважаємо рішення нашого капітана Сема Морсі, який вирішив не носити райдужну капітанську пов’язку через свої релігійні переконання".

"Під час цьогорічної кампанії члени першої чоловічої та жіночої команд клубу відвідали щотижневий ЛГБТК+ футбольний сеанс нашого Фонду, а клуб також разом із "Ноттінгем Форест" пообіцяв солідарність та інклюзивність перед суботньою грою", — йдеться у заяві.

Загалом Морсі не перший футболіст, який вирішив не брати участі в кампанії, спрямованій на підтримку ЛГБТК+ людей. Захисник "Шеффілд Юнайтед" Анель Ахмедходжич, також мусульманин, не носив пов'язку в минулому сезоні, коли його призначили капітаном "Блейдс" під час матчу проти "Ліверпуля".

Що ще сталось під час тижня підтримки ЛГБТК+ в АПЛ?

Капітан "Крістал Пелас" Марк Геї написав на своїй пов'язці, з якою вийшов на матч, повідомлення "Ісус любить тебе".

За правилами Футбольної асоціації Англії (ФА) заборонено розміщувати будь-які релігійні послання на предметах одягу, бутсах або іншому спорядженні. Однак, як повідомляє BBC, ФА не каратиме "Крістал Пелас" або капітана клубу Марка Геха за це повідомлення.

Капітан "Крістал Пелас" Марк Гех. REUTERS/TONY O BRIEN

Під час тижня підтримки ЛГБТК+ спільноти клуби проводять свої заходи окрім кампанії "Райдужні шнурки". Так "Манчестер Юнайтед" спільно з Adidas розробили куртку в кольорах прапору ЛГБТК+, яку футболісти мали одягати перед іграми 13-го та 14-го турів чемпіонату.

Однак марокканський захисник МЮ Нуссеір Мазрауі відмовився одягати куртку, пояснивши це своєю мусульманською вірою. Після цього вся команда відмовилась одягати куртку, щоб підтримати Мазрауї.

Як у світі відреагували на відмову футболістів носити атрибутику на підтримку ЛГБТК+

Колишня капітанка збірної Уельсу Лаура Макалістер та чинна віцепрезидентка і членкиня Виконавчого комітету УЄФА прокоментувала епізод з відмовою Морсі носити капітанську пов'язку.

"Я думаю, що має бути елемент індивідуального вибору, але дуже розчарована, тому що капітан представляє команду, клуб, фанатів і всіх, хто працює в цьому клубі. Це також включає багато ЛГБТ-людей. Власні релігійні переконання, якщо вони настільки сильні, що не дозволяють відстоювати інклюзивність і різноманітність — це справжня ганьба, що релігія створює такі умови".

"Звання капітана пов’язане з великою відповідальністю, а саме у тому, щоб переконатися: футбол – це гра для всіх. У цьому вся суть райдужної пов’язки, тому це розчаровує, але давайте рухатися далі з позитивом навколо інших капітанів, які відстоюють рівні права", — сказала Макалістер BBC.

Групу ЛГБТК+ уболівальників "Манчестер Юнайтед" під назвою "Rainbow Devils" також відреагувала на інцидент Мазрауі відмовитись одягнути куртку у якості підтримки ЛГБТК+ людей.

"Це було великим розчаруванням для "Rainbow Devils", а також для всіх тих, хто наполегливо працював у клубі, щоб провести цю подію. Ми поважаємо право цього гравця на власну точку зору, але водночас відчуваємо розчарування, що він поставив решту команди в положення, коли вони вважали, що не можуть носити свої куртки", — йдеться у заяві.

Консультантка ФА Ліз Ворд у серії постів в Х пояснила, чому деяким гравцям може бути важко зрозуміти мету їхньої участі у кампанії. Вона зазначила, що деякі клуби не залучають футболістів до підтримки, а змушують їх брати участь.

"Коли люди відчувають, ніби їм «наказують» щось зробити, на відміну від справжнього розуміння «чому» вони щось роблять, виникає конфлікт. Коли ви ставите під сумнів цінності та переконання, конфлікт стає серйозним. Гравці не ведуть регулярних розмов про расу, стать, сексуальність, тощо. Клуби з найкращих намірів часто повідомляють гравцям, у якій кампанії вони братимуть участь".

"[Гравцям] кажуть носити шнурівку, нарукавну пов’язку або топ для розминки, тому що вони «повинні». Я бачила, як гравцям казали, що це частина їхнього контракту, погрожували розривом, якщо вони не візьмуть участь. Нам потрібна краща комунікація та залучення гравців до таких кампаній".

Топ дня

Вибір редакції