Ексклюзивне інтервʼю чинного віцечемпіона України з фігурного катання для Суспільне Спорт.
Один із лідерів збірної України з фігурного катання — Іван Шмуратко — у листопаді планує виступити на двох змаганнях рівня "челенджер"Друга за статусом серія турнірів з фігурного катання після Гран-прі.: у Таллінні (11–17.11) та Варшаві (20–24.11). Оскільки з початку повномасштабного вторгнення чемпіонати України не проходять у звичний зимовий час, саме міжнародні старти є вирішальними для визначення, хто представлятиме збірну на чемпіонатах Європи й світу. У випадку Івана його головним конкурентом на єдину квоту в чоловічому одиночному катанні наразі є Кирило Марсак.
Сезон, а разом з тим і відбір на головні чемпіонати, для Шмуратка розпочався в жовтні. Українець виступив на челенджері у французькій Ніцці, де ввійшов до топ-5. Уже на першому турнірі Іванові вдалося заробити найвищі для себе бали за два роки: 218.19 у сумі (74.61 за коротку програму й 143.58 — за довільну).
Як Шмуратко готувався до цього сезону, як змінилося його ментальне налаштування після невдалого виступу на минулому чемпіонаті світу та про постановку нових програм фігурист розповів в ексклюзивному інтервʼю для Суспільне Спорт.
Від "американських гірок" до чесності з собою: якою була підготовка
Як і в сезоні 2023/24, Іван Шмуратко продовжив підготовку в Україні. Його головними локаціями для тренувань лишаються льодова арена "Шалетт" і ковзанка в торговельно-розважальному центрі "Cosmo" в Києві, а також "Льодограй" у Богуславі.
Ситуація з тренерським штабом також майже незмінна: Іван готується переважно сам або в тандемі з колишнім фігуристом Михайлом Лейбою, з яким здебільшого вимушений працювати онлайн, по відеозвʼязку. Попри те, що з профілю ISUМіжнародний ковзанярський союз в Шмуратка зникла згадка про наставницю Ольгу Куровську, співпраця з нею, за словами спортсмена, не припинилася.
"Ми шукаємо, як нам буде зручно тренуватись, — пояснює фігурист. — Наразі я туди [у профіль] пишу, як воно є на даний момент. Ми в хороших відносинах, і вона мені допомагає з багатьма організаційними питаннями".
Важливим елементом міжсезоння, ділиться Шмуратко, для нього стало "знайомство з собою" й пошук "комфорту в душі". "Мені від цього стає легше, — каже Іван. — Зараз я почуваю себе дуже добре: можна сказати, найкраще з того, що в мене було. Процес [підготовки] вибудуваний більш зрозуміло для того, щоб рухатись, куди я хочу рухатись, а не просто виживати".
Минулий сезон фігурист називає періодом "пристосування до нових реалій катання в Україні". Після того, як у 2022-му Іван отримав травму, він повернувся з-за кордону до рідного Києва й мав паузу у виступах, а, відновившись, стикнувся з новою проблемою: пошуком стабільного доступу до льоду й нового підходу до тренувань. Сезон камбеку й адаптації завершився для нього 14-м місцем на Євро та невиходом до довільної програми на чемпіонаті світу.
"Це був непростий шлях. Це позначилося на якості [мого катання] як мінімум на чемпіонаті світу й на тому, що я показував на чемпіонаті Європи й попередніх змаганнях. Це було не погано, але й не добре. Я почував себе зовсім не окей після чемпіонату світу, та й до нього насправді. Це були американські гірки".
"Дуже важливо налаштувати голову, — додає Шмуратко. — Я дедалі більше довіряю собі. І чим чесніший я сам із собою і з навколишнім середовищем, тим якісніший мій «продукт»".
"Як можна в здоровому глузді це змішати?": про постановку програм
Над хореографією до обох програм цього сезону Шмуратко працював із Лейбою. Для короткої вони обрали музичну композицію "White Flowers Take Their Bath", а в довільній поєднали барокові "Чотири пори року" Антоніо Вівальді з фанковою "Get Up Offa That Thing" Джеймса Брауна. Іван жартує: ідея прийшла до них із Михайлом, коли їм стало "нудно від фігурного катання".
"Як можна в здоровому глузді змішати Вівальді з Джеймсом Брауном? Ми сиділи за кавою, слухали музику й почули "Шторм" Вівальді. Михайло каже: "А давай ми станемо біля борта й побіжимо!" Ми просто наспівували й почали накидувати ідеї. І вийшло те, що вийшло".
Першою Шмуратко й Лейба поставили саме довільну. До короткої підійшли схожим чином: просто "слідували за потоком", як каже Іван.
Фігурист починає цей перформанс так само, як завершував коротку програму минулого сезону: лежачи на льоду. Нова постановка — продовження попередньої. Та на початку є ще один момент, що вирізняє програму. Першим елементом в Івана стоїть доріжка кроків, що є досить рідкісним вибором у фігурному катанні, адже найчастіше прокат відкриває стрибок або комбінація стрибків.
"Зараз місія — [зробити так], щоб не тільки це було ефектом, а щоб ця доріжка була якісна, четвертого рівня", — зауважує українець. На міжнародних змаганнях востаннє судді оцінювали його доріжку на найвищий, четвертий, рівень ще під час чемпіонату світу-2022 (у короткій програмі).
"Від того, як ми бачимо світ, залежить, що відчує глядач. А це є одним з найважливіших аспектів того, що ми робимо. Я завше найближчим людям закидую свої ідеї. Іноді люди не розуміють... 95% часу, — сміється фігурист. — Але мені важливо почути від моєї дівчини, батьків, брата, що вони відчувають".
"Ми трошечки — може, не трошечки навіть — по-іншому бачимо цей світ і світ фігурного катання. Ми хочемо рухатися своїм шляхом, робити програму так, як ми це відчуваємо, аніж з огляду на те, що треба зробити три крюки, два викрюки й дві скобочки. Коли ми до цього ставимося прагматично, у нас не вистачає часу для ідей. Тому треба обирати. А в ідеалі ми прагнемо це сумістити".
Іван Шмуратко: що відомо про фігуриста
- 22-річний український спортсмен, родом з Києва. Виступає в чоловічому одиночному катанні.
- Чотириразовий чемпіон України (2018/19 — 2021/22).
- Фіналіст Олімпійських ігор-2022, на яких посів 24-те місце.
- Двічі в карʼєрі входив до топ-15 чемпіонатів Європи: 12-те місце у 2022 році, 14-те — у 2024-му.
- На рівні чемпіонатів світу його найкращий результат — 21-ше місце 2021 року.