Перейти до основного змісту

"Катаюся і отримую задоволення". Фігурист Марсак – про історичний стрибок, прогрес з минулим роком та прогрес у катанні

Ексклюзивно
Кирило Марсак, чемпіон України з фігурного катання. Getty Images/Toru Hanai

Ексклюзивне інтерв'ю українського фігуриста для Суспільне Спорт — про перше доросле "золото" на міжнародних змаганнях, боротьбу за місце у заявці на Євро та ЧС, а також про зміну програми та її елементів.

На початку листопада Україна отримала першого в історії фігуриста, який приземлив другий найскладніший стрибок на міжнародних змаганнях — четверний лутц. Вдалося це 20-річному Кирилові Марсаку: на турнірі Volvo Open, що проходив у Ризі, український фігурист отримав за нього 10.73 бала з 11.5 можливихНижчу оцінку Кирило отримав, недокрутивши чверть оберта..

Кирило Марсак — 2-разовий чемпіон України з фігурного катання. У 2023-му фігурист вперше став чемпіоном у чоловічому одиночному катанні, а у квітні 2024-го здобув це звання вдруге в очній боротьбі з лідером збірної Іваном Шмуратком.

У новому сезоні Марсак є претендентом на єдину путівку від України на чемпіонати світу та Європи. Визначатиметься учасник від України на змаганнях в Естонії та Польщі.

"Початок сезону, ці два старти, були направлені на те, щоб підготуватися до Таллінну та Варшави, — розповідає Марсак в ексклюзивному інтерв'ю для Суспільне Спорт. — Накатати програму, набути впевненості у прокатах та стрибках. Це працює, залишається лише кататися. І не змінювати підхід — просто кататися, робити свої елементи, насолоджуватися прокатами і все".

Підготовку до змагань Марсак проводить у Фінляндії, де перебуває з 2022 року. Тренує українця Аліна Маєр-Віртанен — колишня німецька фігуристка.

"Моя основна тренерка — Аліна Маєр-Віртанен, мій кумир — це Вальтер [Віртанен], звісно, її чоловік. Якби не ці люди, мене у Фінляндії не було. Я б не зміг фінансово це потягнути, було дуже важко, але вони мене підтримували і продовжуватимуть підтримувати. Вони показують, як потрібно працювати, ставити себе на льоду, ставитися до інших. Вони для мене є зразками: якщо я буду тренером чи досвідченішим спортсменом, як Вальтер, то хотів би бути як вони".

До відбіркових змагань Марсак підходитиме на фоні першої дорослої перемоги у кар'єрі. На змаганнях у Ризі український фігурист не лише виконав четверний лутц, а ще й здобув "золото", причому закінчив їх з найвищим балом у кар'єрі — 146.91 бала.

"Я ще стільки балів ніколи не отримував. Радий цьому результату. Якщо чесно, після минулого сезону ніхто нічого не очікував, і це вже гарна ознака, бо на тебе не чиниться такий тиск. Ти можеш робити все, що завгодно, виконувати свою справу та насолоджуватися цим. Торік я був дуже зациклений на балах та результатах. Були й інші труднощі, але зараз я катаюся, отримую від цього задоволення".

"Виграти не було цілі зовсім, бо не знаєш, як кататимуться інші фігуристи. Насправді головний суперник — це ти сам. Виграти не було самоціллю. На початку цього сезону ціллю було показати свої програми, що я вмію кататися (сміється). Почав отримувати доріжки четвертого рівня, ще ніколи такого не отримував, ані на перших, ані на других змаганнях у короткій програмі. Просто катаюся, показую свої елементи, роблю те, що я можу краще за всіх і все".

"Перший, хто виконав в Україні четверний лутц? Дуже цікаво навіть думати про це. Це не було самоціллю — стрибати першим в Україні четверний [лутц]. Скоріш за все, я перший, хто стрибнув всі з них [четверні] на тренуванні. Це був насправді другий четверний, який виконав: перший був сальхов, потім [пробував] рітбергер, фліп, і лише потім лутц".

Високі бали у виступах Марсака пов'язані безпосередньо з ускладненням елементів програми, а також у зміні в підході до підготовки.

"Зараз я в набагато кращій формі, ніж у минулому сезоні, різниця — небо та земля. Особливо у ментальній [формі], почав займатися з ментальним тренером ще наприкінці минулого сезону і продовжуємо нашу співпрацю".

Нові елементи у програму Марсак теж не поспішає додавати — надає перевагу стабільнішим стрибкам.

"Якщо три з п'яти [стрибків] виходять, то можна додавати його [елемент] у програму, накатувати й дивитися, як йде на змаганнях. Якщо зовсім не йде, то краще йти на стабільний контент, катати чисту програму, бо судді дуже не люблять, коли робиш помилки. Навіть якщо ти впадеш чи зробиш сильний недокрут, то отримаєш менше балів, ніж за потрійний стрибок".
Кирило Марсак. Getty Images/Toru Hanai/ISU

Крім зміни технічних елементів, програма Марсака зазнала корективів і через зміну музики. Це пов'язано з продовженням співпраці з хореографкою Монікою Ліндфорс, якій фігурист вирішив дати повний карт-бланш на це.

"Моніка Ліндфорс — моя хореографка впродовж останніх двох років. Першу програму ми поставили у листопаді 2022-го, коли я почав тут [у Фінляндії] кататися, і ми продовжили роботу. У нас дуже гарна синергія, ми не стільки як жорсткий хореограф та учень — радше як близькі друзі. Працюємо з гарною атмосферою на льоду, і завжди є місце для жартів, якихось приколів. Завжди пробуємо шукати щось, що ще ніхто не робив, і додавати це у програму. Є багато іменитих хореографів, яким заплатиш 10 тисяч євро за програму, але краще ти від цього, на жаль, кататися не будеш. Вони дуже круті хореографи, я з цим не сперечатимуся. У Бенуа Рішо, наприклад, свій стиль, і завжди можна сказати, що програму ставив він. Проте зараз це вже навіть негативна позначка, бо все виглядає впізнавано.

Цього року я дав хореографці карт-бланш на вибір музики, хореографії, тому що торік я був досить прискіпливий. Це був новий рівень, бо переходи були на кожному кроці, і мені було важко. А цього року процес постановки був набагато кращий та якісніший, ми зробили це набагато швидше. Вважаю, що ми зробили це досить непогано, але ще дуже багато роботи, щоб довести їх до потрібного вигляду. Проте я над цим працюю".

За словами Марсака, зміна музики дала позитивний імпульс у контексті відчуття програми, зокрема довільної.

"Почав відчувати конект з цими програмами, музику, рухи, які потрібно робити. З короткою програмою це складніше, бо там рухи експресивні та різкі. Це для мене виклик поки що, але я намагаюся. А у довільній — відчули конект з перших прослуховувань та рухів. Вона досить м'яка, м'які рухи, і це моє. Це було 100-відсоткове влучання".

Топ дня

Вибір редакції