Як в Україні зародився рух жіночого ампфутболу, хто увійшов до заявки на історичний чемпіонат світу і чого українки чекають від себе й суперниць, Суспільне Спорт розповіла наймолодша гравчиня команди Тетяна Мацишена.
Збірна України виступить на першому в історії жіночому чемпіонаті світу з ампфутболу — виду адаптивного футболу, в який грають люди з ампутованими кінцівками (польові гравчині — на милицях). Мундіаль триватиме з 4 до 10 листопада в колумбійському місті Барранкілья.
Чоловічий чемпіонат світу з ампфутболу існує з 1984 року та проходив уже 17 разів. На двох із них Україна опинялася в призах: здобувала "бронзу" в 2000-му та "срібло" у 2003-му. Двадцятиліття по тому "синьо-жовті" створили й жіночу команду, яка за рік підготувалася до дебютної світової першості.
Як формувалася збірна, яким був досвід опанування нового виду спорту та з якими цілями українки їдуть на чемпіонат світу, ексклюзивно з Суспільне Спорт поділилася 19-річна ампфутболістка Тетяна Мацишена, родом із Вінниці.
"Підживлює внутрішній вогник": з чого почалася команда
Першим кроком до створення жіночої збірної стала спортивна програма "Табір можливостей", яку запустили організація "Табір Максимум" та Українська асоціація футболу людей з інвалідністю. У вересні 2023 року в Золотоноші, що на Черкащині, відбувся перший табір, який обʼєднав усіх охочих спробувати себе в ампфутболі.
Для Тетяни Мацишеної це означало омріяне повернення до спорту, хоч і в незвичному форматі.
"З 2019 року я займалася плаванням, — ділиться Тетяна. — Тренерка одразу сказала, що в мене дуже хороші фізичні дані. Але я проходила буквально півтора місяця, і тренування зупинились: розпочався COVID-19. Потім була можливість займатися біатлоном. Це був кінець 2021 року, і початок повномасштабного вторгнення також зіпсував усі мої плани".
"У мене була депресія через те, що я не змогла себе реалізувати в цьому виді спорту. Довго переживала, тяжко було спершу змиритися з цим. Тому дуже рада, що зараз є можливість розвиватися в іншому напрямку. Мені здається, в командному виді спорту набагато легше, ніж коли ти сама за себе. Командний дух підживлює внутрішній вогник, що так важливо в теперішній час. Зараз я ні на хвилину не шкодую, [що погодилася долучитися до табору], тому що потрапила в дуже класну команду, в якій є здорова атмосфера, хороші тренери, величезна підтримка, сім'я".
"Коли почула, що це футбол на милицях, тяжко було в голові намалювати, який це буде мати вигляд, — розповідає Мацишена про очікування від нового досвіду. — Але через те, що я вже довго пересуваюся на милицях, коли не ходжу на протезі, мені було легше адаптуватися. Деяким дівчатам, які пересуваються виключно на протезі, було тяжко звикнути: у них були синці, мозолі". Водночас декому заважав не фізичний дискомфорт, а "психологічний барʼєр", зізнається Тетяна: їм просто не хотілося повертатись до милиць після того, як вони стали на протези.
Футболістки збиралися в Золотоноші що пів року та готувалися під наставництвом Дмитра Ржондковського, який також тренує й чоловічу збірну. Зокрема, напередодні виїзду до Колумбії жіноча команда провела фінальний тижневий збір.
За словами Мацишеної, значний внесок у підготовці й загалом у розвитку цього виду спорту в Україні зробила й президентка Федерації ампфутболу США Маккензі Ґілмор. Колишня футболістка й тренерка допомагала з організацією кемпів в Україні, а також приймала гравчинь у США для обміну досвідом.
"Вона привезла цей вид спорту до нас. Саме з Маккензі, напевно, і розпочався такий масштабний рух. Як показує практика, чоловіків більше у спорті, тому це дуже крута ініціатива, що тепер можуть і жінки бути залученими до цього".
Частина гравчинь додатково — у паузі між зборами — займалася ампфутболом у Києві. Тренувалися вони разом із чоловіками, що, на думку Мацишеної, мало позитивний вплив на їхню підготовку. "Перші тренування були тяжкими, — пригадує футболістка. — Думаєш: це чоловіки, вони набагато сильніші й досвідченіші за мене. І взагалі хлопці грають у футбол з дитинства, а ти така зелененька, правил ще не знаєш. Але те, що ми тренуємося з хлопцями, думаю, дуже допоможе нам на чемпіонаті світу. Вони вже брали участь у таких великих заходахУ 2024 році чоловіча збірна України взяла участь у Євро з ампфутболу., тому підказують, як наставники".
"У колі своїх": склад збірної України на жіночому ЧС-2024 з ампфутболу
- Ольга Бенда, Тетяна Мацишена, Анастасія Юркевич, Тетяна Мʼялик, Катерина Прегон, Ліна Дешвар, Міла Савчук-Касярум, Наталя Скворинська, Олександра Золотухіна.
У команді, каже Тетяна, залишилися "сильні дівчата, які готові перебороти себе та йти напролом". До української заявки на ЧС-2025 потрапили девʼять гравчинь віком від 19 до 45 років. Із них одночасно на полі можуть перебувати семеро (шість польових і воротаркаУ польових гравчинь ампутовані нижні кінцівки, у воротарок — верхні.).
"Кожна дівчина унікальна. Двоє професійно грали у волейбол, одна з них також займалася метанням диска. Ще одна гравчиня — волонтерка, масажистка, допомагає військовим. Інша працює в благодійному фонді. Але в нас є спільні теми, і нам одна з одною не сумно, це точно. Обмін досвідом і знаннями надихає. І в нас навіть не відчувається різниця у віці. Я — наймолодша учасниця в команді, але немає прискіпливого ставлення: усі рівні. Відчуваєш себе в колі своїх. Як нам каже тренер, важливе “правило роздягальні”: коли є підтримка, коли людина не боїться висловити свої почуття й думки".
Капітанкою команди одноголосно обрали Ольгу Бенду — ветеранку російсько-української війни.
"У неї є лідерські якості, стійкий вольовий характер, — пояснює вибір Тетяна Мацишена. — Можливо, на це повпливала її участь у війні, і такий стрижень закарбувався. Вона та, хто може дати “чарівний пендель”: може насварити, але й гарно налаштувати на роботу. Ольга допомагала мені й іншим гравчиням приїжджати [на тренування] в Києві. Капітанка деяких дівчат приймала в себе, ми в неї ночували. Я їй завдячую, тому що більшу частину тренувань змогла відвідати завдяки їй. Надіємося, що надалі нам зможуть надати місце, щоб дівчата могли приїхати, переночувати, тому що вони в нас із різних міст. Це Рівненська область, Кривий Ріг, Хмельницький, Вінниця, Чернівці..."
"Будемо на полі розбиратися": суперниці України та цілі на ЧС
Україна — одна з 11 країн, які беруть участь у чемпіонаті світу-2025. На груповому етапі "синьо-жовті" потрапили до квартету C, де їхніми суперницями мали стати Еквадор, США та Нігерія. Утім, остання збірна знялася з турніру, тож українки зіграють на старті два матчі замість трьох.
Виходити на гру лише з двома запасними буде тяжко, визнає Тетяна Мацишена, але команда налаштовується "на позитив і хороший результат" та готується "показати максимум". Вивчати опоненток українкам доведеться на ходу, адже відеоматеріалів доступно обмаль або немає взагалі.
"Ми знайомі з польською командою: були з ними на спільних тренуваннях рік тому. Інформації [про інші збірні] не бачили, тому будемо на полі розбиратися й продумувати ходи. Нам сказали, що не варто хвилюватися, адже всі команди плюс-мінус були сформовані рік тому. Тому ми в однакових умовах.
"Тренер завжди каже: проживіть це на свій максимум, це буде безцінний досвід, памʼять на все життя. Хочеться довести в першу чергу самій собі, що я можу, що я маю сили — представити Україну, показати, що, незважаючи на такий тяжкий час, ми тренуємося й продовжуємо нашу боротьбу".
Розклад матчів України на ЧС-2024 з ампфутболу: груповий етап
- Понеділок, 4 листопада. 16:30 — Еквадор — Україна
- Вівторок, 5 листопада. 16:30 — США — Україна