"Доки не виконають всі умови". Всесвітнє антидопінгове агентство не схвалило відповідність РУСАДА після нового закону РФ

ЗМІ
РУСАДА. Фото: AP Photos

Як коментують поточне становище у WADA.

Російське антидопінгове агентство (РУСАДА) наразі не пройшло перевірку на відповідність нормам Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA). Про це в міжнародній організації розповіли виданню Inside the Games.

У 2019 році WADA відсторонила Росію від міжнародних змагань через масові порушення антидопінгових правил, зокрема утримання державою програми з приховування результатів допінгтестів місцевих спортсменів. За рік Спортивний арбітражний суд (CAS) удвічі скоротив термін відсторонення — до грудня 2022 року.

Наприкінці минулого року президент WADA Вітольд Банька повідомив, що очолювана ним організація не поспішатиме з поновленням РУСАДА в правах через закінчення терміну усунення.

"Процес відновлення в правах не закінчується 17 грудня. Насправді цей процес лише починається у цей день", — розповідав Банька у листопаді.

"Звісно, нам буде потрібно верифікувати дотримання всіх умов поновлення, а не просто вірити комусь на слово. [...] Ми не наївні. Ми знаємо, що довіра до Росії та її антидопінгової системи — дуже низька. Звісно, для цього існує причина. Якщо подивитися на події минулого, ми можемо сказати, що вони [росіяни] вчинили найстрашніший злочин проти чесного спорту".

Нове рішення WADA

Всесвітнє агентство після останньої перевірки РУСАДА встановило, що російська організація досі не відповідає затребуваним нормам.

"РУСАДА залишається невідповідною. Це пов'язано з рішенням CAS від 2020 року проголосити РУСАДА такою, що не відповідає [нормам], та запровадити серію наслідків для російського спорту на термін у два роки", — пояснюють у WADA.

"РУСАДА залишатиметься такою, доки не виконає кожну з умов поновлення в правах у повній мірі, як це викладено CAS. Та поки WADA не зможе верифікувати це згідно з погодженим процесом".

Російську організацію не поновили в правах попри підписання президентом країни Владіміром Путіним закону, що надає РУСАДА повноваження затверджувати національні антидопінгові правила. Його було затверджено навесні 2023 року.

У російському Мінспорту заявили, що такий крок "підвищить рівень реалізації державної політики нульової терпимості до допінгу".

"Це вкотре демонструє на міжнародній арені відповідальний та послідовний підхід Росії в боротьбі з допінгом", — йдеться у заяві міністра спорту Олега Матицина від квітня.

Підписати відповідний закон вимагали в російської сторони у WADA за результатами перевірки минулого року. Утім, його затвердження наразі виявилося недостатнім для поновлення РУСАДА в правах.