Дворазовий паралімпійський чемпіон з плавання Денис Остапченко розповів про виступ на етапі Світової серії, проблемну підготовку й цілі на чемпіонат світу та байдужість іноземних колег до "нейтралів" — ексклюзивний коментар Суспільне Спорт.
Український плавець Денис Остапченко повернувся до Парижа вперше з Паралімпіади-2024, де виборов три медалі. Етап Світової серії у столиці Франції став для спортсмена з Полтавщини першим міжнародним турніром за вісім місяців та знову приніс йому три нагороди. Цього разу — два "золота" й "бронзу".
Остапченко показав найкращий результат серед "синьо-жовтих", здобувши перемогу на своїй "золотій" паралімпійській дистанції — 50 м на спині (46.54 с), а також на 150 м комплексом. Крім того, Денис посів третю сходинку на 200-метрівці вільним стилем.
"Після Паралімпійських ігор у тому самому Парижі ці змагання здалися набагато легшими ментально, — зізнався Остапченко в ексклюзивному коментарі Суспільне Спорт. — Результатом задоволений як я, так, сподіваюся, й тренери. Час не найкращий, але ми готуємося першочергово до чемпіонату світу в Сінгапурі [у вересні]. Це був проміжний старт, щоб виявити, які є проблеми. Зазвичай робимо аналіз, на чому потрібно сконцентруватися. Перш за все — це техніка".
До чемпіонату світу, упродовж понад чотирьох місяців, в Остапченка більше не планується міжнародних турнірів — лише чемпіонат України в Камʼянському. Як і інші українські плавці, він стикається з типовою проблемою паралімпійського спорту — обмеженою змагальною практикою. Хоча в календарі Світової серії з плавання є вісім етапів, Денис отримав допуск лише до одного.
"Ми подавали заявку на етап в Італії [у Ліньяно-Сабб'ядоро], — пояснює Остапченко. — Міжнародний паралімпійський комітет схвалив, здається, лише одного спортсмена з полтавської команди, а всіх інших перекинули до Парижа. Ну, і логістика теж [впливає]. Усе-таки два дні туди добиратися, два дні назад. Це доволі виснажлива дорога, пересадки, очікування".
"[Участь у] Світовій серії залежить від багатьох факторів, зокрема наскільки дозволить бюджет, бо за це платить Міністерство спорту. Обов'язково їдуть ті, хто має пройти перекласифікацію, або новенькі. Тобто є пріоритетність. Ми розуміємо, що це через війну. Гроші треба віддавати на ЗСУ".
Готуватися до чемпіонату світу Остапченко, як і раніше, буде в Полтаві, куди вкотре повернувся зі змагань з відчуттям дисонансу: "Там [у Франції] спокійне життя, а тут — знову тривоги, вибухи, «шахеди»". Утім, каже Денис, команда адаптовується "до будь-яких викликів", аби показувати результати, що зберігатимуть увагу до України. Це стосується й чемпіонату світу, на якому він прагне завоювати "якомога більше нагород".
"«Золото», звісно, — це ціль номер один для кожного спортсмена. Саме це прославляє Україну на міжнародних аренах. Найбільша мрія, напевно, — світовий рекорд. Але це висока планка, яку в нас перестрибнути дуже важко".
Проблема, зазначає Остапченко, залишається в тому, що на чемпіонат світу будуть допущені спортсмени з Росії та Білорусі, які виступатимуть у нейтральному статусі. Були вони присутні й на турнірі в Парижі, де українцям двічі довелося ділити пʼєдестал з росіянами. Євгенію Богодайку — з "нейтральним" Тімофєєм Гуком, а Ігореві Німченку — з Віталієм Цибрюком, з яким соледарець відмовився стати поруч для спільного фото після церемонії нагородження.
"На превеликий жаль, вони тільки нас дратують, — зауважує Денис Остапченко. — Увесь світ, таке відчуття, до кінця не розуміє, що для нас це не "нейтрали" й що це не ті люди, які представляють спорт заради спорту. Вони несуть у нього свою культуру й пропаганду".
Головний старт сезону параплавання — чемпіонат світу — відбудеться з 21 до 27 вересня. Його вперше прийматиме Азія: країною-господаркою було обрано Сінгапур.