Перейти до основного змісту

Відкрили приховані шари: три старовинні ікони повернули до музею на Рівненщині після реставрації

Стан ікони "Архангел Михаїл" до та після реставрації. Facebook Острозький замок - Державний історико-культурний заповідник м. Острог

Три старовинні ікони після реставрації повернули до Державного історико-культурного заповідника міста Острога, що на Рівненщині. У Львові фахівці відновили їхній первісний вигляд, знявши пізніші нашарування фарб та відкривши приховані деталі живопису.

Про потребу реставрації та їхній стан Суспільному розповів керівник Арт-кластеру Острозької академії, краєзнавець Микола Бендюк.

За інформацією у Facebook "Острозький замок - Державний історико-культурний заповідник м. Острог", після реставрації у Львівській філії Державних науково-дослідних реставраційних майстерень закладу повернули три ікони — "Архангел Михаїл", "Страсті Ісуса Христа", "Ісус Вседержитель". У дописі додали, що згодом ці експонати будуть представлені в експозиційних залах краєзнавчого музею.

За словами краєзнавця Микола Бендюка, реставрувати ці іконописи треба було через їхній поганий стан, а також нашарування написів ікон у різний час, що ускладнювало відновлення оригінального зображення. Отож, спочатку потрібно було закріпити те, що відшаровувалося, потім — розмежувати пізніші записи та зняти їх.

"Наприклад, архангел Михаїл, який тримав в руках щит, позбувся його, і там виявився гарний живопис під щитом. Бо щит був пізнішого часу, так думаю, що це десь кінець XVIII століття. І тому, коли відкрився весь оригінальний живопис, то він зовсім по-іншому заграв фарбами. Так само точно інші ікони, які реставрувалися фахівцями-реставраторами зі Львова", — зазначив він.

На думку Микола Бендюка, причинами нашарування є бажання людей бачити яскраві іконописи та недбальство художників, які перемальовували раніше створені образи:

"Всі хотіли заробити грошей, приходили, казали: «той погано малює, а я краще малюю». І поверху малював, і наступний теж приходив. А ще в церквах кіпоть і лампадки, свічки, воно кадилося і оці оригінальні фарби починали тьмянішати, ставали темніші. А для людей хочеться яскравого, бо церква — це й перформанс. І тому вони давали їх поновлювати".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції