Найстаріша в колекції: в Дубенському замку на Рівненщині знаходиться рідкісна ікона XVI століття

Ексклюзивно
Рідкісна ікона пророка Іллі. Суспільне Рівне

Ікона пророка Іллі — найстаріша ікона в колекції Дубенського замку, яку датують ХVІ століттям. Нещодавно стан її збереженості обстежили фахівці Львівської філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України та вирішили укріпити липові дошки.

Детальніше про ікону "Пророк Божий святий Ілля з житієм" Суспільному розповіла наукова співробітниця відділу охорони пам’яток Державного історико-культурного заповідника м. Дубна Наталія Іванова.

Образ ХVІ століття вона назвала одним з найдавніших у їхній колекції та рідкісним:

"Ця ікона — одна-єдина з волинських житійних образів того часу. Зображення пророка Іллі з житієм не є традиційним сакральним образом, а, навпаки — явище надзвичайно рідкісне. Це винятковий для регіону об’єкт культурної спадщини, не тільки з огляду на рідкісну іконографію. Ікона презентує фактично втрачений пласт традиції релігійного малярства регіону, унікальної за й за сукупністю індивідуальних стилістичних ознак".

"Пророк Божий святий Ілля з житієм". Суспільне Рівне

Щодо походження ікони "Пророк Божий святий Ілля з житієм" є кілька версій. Головна зберігачка фондів ДІКЗ Еліна Посільська найбільш вірогідною назвала таку — образ намалювали на замовлення власника міста Костянтина Острозького. Князь замовив його в пам'ять про його первістка – Іллю.

"За іншою версією, ікону створили з ініціативи князя Василя-Костянтина Острозького для новозбудованої ним дерев’яної церкви, названої на честь пророка Божого святого Іллі", — зазначила Еліна Посільська.

У Дубенський краєзнавчий музей у 1994 році ікону передав староста місцевого Свято-Іллінського собору Василь Мудрик.

"Деякий період ікона була у фондосховищі. Її не облікували, бо стан збереження був катастрофічний. Була дуже пошкоджена під впливом атмосферних чинників, адже тривалий час знаходилася на дзвіниці Свято-Іллінського собору. Значна частина авторського живопису була втрачена", — розповіла Наталія Іванова.

Зі слів науковиці, навесні 1995 року з іконою пророка Іллі вперше попрацювали реставратори Львівської галереї мистецтв — укріпили та законсервували:

"Завідувачка реставраційного відділу Лариса Возницька-Разінкова та Галина Костюк усунули аварійний стан ікони, щоб її можна було транспортувати. Згодом її перевезли у реставраційні майстерні Львівської галереї мистецтв, там провели ще два укріплення, зробили кілька пробних зондажів, які відкрили чудові та яскраві кольори".

У 1998 році відреставрований образ пророка Іллі розмістили в експозиції "Скарби наші духовні" Дубенського замку, яка вмістила найкращі зразки Волинської школи іконопису XVI-XIX століть:

"Ікона із житійним образом пророка Іллі зайняла там почесне місце. Хоча, як згодом з'ясував львівський мистецтвознавець Володимир Александрович, ця ікона — робота не Волинської школи іконопису, а — галицьких майстрів".

Реставраторка оглядає ікону. Фото: Реставраційний центр України

10 квітня у Дубенському замку побували фахівці Львівської філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України. Вони обстежили ікону "Пророк Божий святий Ілля з житієм" на стан збереженості та вирішили укріпити липові дошки.

Нині ікона розміщена в каплиці "Пророка Божого Іллі" на території Дубенського замку.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook