У рамках проєкту "Жива спадщина" Рівненського обласного центру народної творчості визначили чотири традиції Гощанської громади, які хочуть внести в перелік елементів нематеріальної культурної спадщини області. Йдеться про гощанську хустку, вертеп із Садового, борщ з вишнями й елемент обряду Івана Купала.
Про це повідомили у Facebook обласного центру народної творчості. Директорка центру Ірина Баковецька-Рачковська розповіла Суспільному більше про ці традиції.
З її слів, зустрічі у творчій лабораторії "Жива спадщина" організовують щомісяця.
"Запрошуємо до участі громади, які мають бажання і можливість для подальшої охорони й збереження своїх елементів нематеріальної культурної спадщини. Допомагаємо в рамках лабораторії підготувати документи, працювати над виявленням нових елементів та формуванням стратегії щодо охорони збереження уже наявних", — пояснила вона.
Ірина Баковецька-Рачковська зазначила, що під час презентації обрядів Гощанської громади, виокремили чотири, які наразі побутують і мають продовження:
"Жива спадщина - це не про традиції, які вже не мають функції, а про ті, які розвиваються і які впроваджені у життя спільноти того чи іншого регіону".
З її слів, однією із традицій є обряд вертепу.
"Він має дуже цікаву специфічну історію й побудований саме на регіональній історії, культурних і мультикультурних особливостях села Садове, яке є в Гощанській громаді", — пояснила Ірина Баковецька-Рачковська.
Другим є елемент обряду Купайла:
"Дерево Купайли несе позитивну функцію, бо зазвичай в контексті Купайла сам персонаж, Марину, палять, як негативний образ, а тут Купайло має саме позитивний образ, який через воду несе позитив й благополуччя для спільноти".
Директорка центру народної творчості зазначила, що традиційна гощанська хустка має цікавий формат:
"Вона вишита на чотири кутки. Колись жінка, яка використовувала цю хустку, імітувала, нібито в неї чотири хустки, оскільки кожен куток вишитий з іншою орнаментикою, на інший мотив".
З-поміж гастроспадщини, представленої Гощанською громадою, на творчій лабораторії виокремили борщ з вишнями.
"Це один із різновидів борщу. Ми знаємо, що минулого року взагалі борщ, як традицію, внесли до культурної спадщини людства ЮНЕСКО, і ми також намагаємося виявити різновид борщу, який притаманний тому чи іншому регіону, включаючи природні та історико-культурні особливості".
Ірина Баковецька-Рачковська пояснила, що рішення на користь борщу з вишнями прийняли через те, що вважають його особливим й страва побутує не у багатьох громадах Рівненщини.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok