Фахівці в межах розробки Плану сталої мобільності у Рівному пропонують розвантажити центральну частину міста. Також експерти хочуть розвивати систему громадського транспорту навколо тролейбусних ліній, а маршрутки та автобуси щоб працювати там, де тролейбус не може доїхати.
Тему досліджували журналісти Суспільного.
Розвантажити центр Рівного, зокрема, вулицю Соборну — це одна із рекомендацій львівського аналітика, який в межах розробки пропозицій стосовно Плану сталої мобільності у Рівному проаналізував рух громадського транспорту міста.
Результати дослідження презентували представники громадянської мережі "Опора".
"В нас зараз є досить велике навантаження на основні вулиці, артерії міста, і перш за все треба говорити про реорганізацію руху, тобто, зміну маршрутів. Відповідно, приорітизація повинна надаватись екологічно чистим видам транспорту. І ми говоримо, що в нас є ці потужності, є можливості розвивати саме тролейбусну мережу і брати її за основу," — пояснив керівник громадянської мережі "Опора" в області Андрій Токарський.
Про розвантаження центру міста Суспільне запитало водія маршрутки Анатолія.
"Якщо заборонити всім центром їхати, припустимо, як колись було від кооперативного технікума до пивзаводу, то тоді будуть забиті інші вулиці. Треба підрахувати, скільки тих маршруток. Чи вони сильно будуть заважати — чи не будуть", — зазначив він.
Натомість опитані нами пасажири ідею розвантаження центральної вулиці Рівного — підтримують.
"Центр треба розвантажити, це однозначно. Бо тут і аварії трапляються. Це було б не погано, якби тут було вільніше трішки. Я користуюся і тролейбусами, і маршрутками", — розповіла рівнянка Ніна Войчишина.
"Розвантажувати треба. Вулиць, як і було 40 років тому, лишилось, а автомобілів і транспорту стало в десятки разів більше. Ми ходимо пішки, скромність прикрашає людину", — додав Вадим Корицький.
Також в межах реорганізації руху громадського транспорту експерти радять тролейбусні маршрути зробити магістральними — тобто, основними у місті, а маршрутки та автобуси — допоміжними, щоб вони обслуговували ті районі міста, куди не заїжджають тролейбуси.
"Що важливо розуміти загалом по громадському транспорту — це те, що в Рівному загалом дублюються, як тролейбусні маршрути, так і звичайні автобусні. Наявність дублюючих маршрутів по факту краде пропускну можливість двох головних вулиць", — пояснив координатор проєктів громадянської мережі "Опора" в області Михайло Балик.
Нагадаємо, цьогоріч у Рівному спростили рух транспорту вулицями Здолбунівська та Симона Петлюри, що, за словами виконувача обов'язків міського голови Віктора Шакирзяна, дозволило в певній мірі розвантажити центральну вулицю міста.
Згідно з рішенням міської ради від 20 червня 2024 року, робоча група має до наступної весни розробити План сталої міської мобільності. Місто може долучитися до мережі CIVINET для співпраці з експертами у сфері міського транспорту та мобільності для розробки вищезгаданого документа.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook