Всесвітній день черепахи: в нацпарку на Рівненщині розповіли про єдиний вид в Україні

Європейська болотяна черепаха на території Нобельського нацпарку. Нобельський нацпарк

Всесвітній день черепахи припадає на 23 травня. В Україні проживає лише один вид цих плазунів — європейська болотяна. Саме таких черепах можна побачити на території Нобельському нацпарку, що на Рівненщині.

У Facebook національного природного парку розповіли про особливості цих тварин.

За їхніми даними, європейська болотяна черепаха – єдиний представник, який зустрічається на території України. Вони проживають:

  • у лісових, лісостепових та степових районах;
  • поблизу боліт, плавнів, озер, ставків, меліоративних каналів;
  • річкових заток зі стоячою або слабо проточною водою з мулистим дном.
Черепаха на території нацпарку. Нобельський нацпарк

На водоймах черепахи тримаються на невеликій глибині. Завдяки перетинкам між пальцями вони досить швидко повзають на дні. Болотяні черепахи всеїдні, у їхньому раціоні:

  • комахи;
  • ракоподібні;,
  • молюски;
  • пуголовки й жаби;
  • риби;
  • водорості.

"Знищуючи личинки комарів та хворих риб, приносять користь людям. Накопичуючи певну кількість енергії, ці холоднокровні тварини витрачають її в десятки разів менше, ніж теплокровні такого ж розміру. Мала активність дозволяє їм не відчувати голоду кілька тижнів. Вони охоче гріються на сонці, адже потребують не лише тепла, а й ультрафіолету. Інакше не виробляється вітамін D3, без якого деформується панцир", — йдеться у дописі.

Зимують черепахи на дні водойм, закопуючись у мул. На поверхню виходять навесні, з першим потепління. У травні-червні плазуни відкладають яйця.

"Якщо навесні побачите черепаху, яка пересувається далеко від водойм, то приберіть її з автошляхів та не тривожте, бо це може бути самка, що йде відкладати яйця. Особливо прикро, що тварин найчастіше підбирають з берега саме в період їхнього розмноження, це зазвичай закінчується загибеллю черепашенят", — розповіли у нацпарку.

Черепаха на території нацпарку відклала яйця. Нобельський нацпарк

Там додали, що болотяні черепахи живуть декілька десятків років. Їхня популяція зменшується через тримання у неволі:

"Буває, оселивши її вдома, люди починають годувати травою, капустою та іншими овочами, не поцікавившись, який раціон потрібен насправді. На такій голодній "дієті" тварина витримує недовго — менше року".