Перейти до основного змісту

В нацпарку на Рівненщині відновлюють популяцію червонокнижного гоголя

Ексклюзивно
. Фото надав Іван Зубкович

У Нобельському нацпарку на Рівненщині, встановили 15 штучних гніздівель для червонокнижного гоголя. Це перший етап збереження і відновлення мікропопуляції птаха поблизу озер Острівське і Нобель. Гоголятники допомогли виготовити школярі.

Як розповів Суспільному старший науковий співробітник Нобельського національного природного парку Іван Зубкович, гоголів періодично фіксували навесні упродовж останніх двох-трьох років. Птахи гніздилися біля озер Нобель та Острівське. Встановити у цих місцях штучні гніздівлі порадив фахівець Рівненського природного заповідникаРівненський природний заповідни — другий за розміром природний заповідник в Україні. Розташований на півночі Рівненської області, в межах Вараського і Сарненського районів. Михайло Франчук.

Фото: Facebook Нобельський національний природний парк

Фото: Facebook Нобельський національний природний парк

Зі слів Івана Зубковича, 15 гоголятників — це перший етап зі збереження та відновлення мікропопуляції гоголя в Нобельському нацпарку. Таку кількість гніздівель планують встановлювати щороку.

“Розмістили дуплянки в північній стороні озера Острівське не далі як за 30 метрів від берега. Це заболочені місця, де людська нога ніколи не ступає. Врахували, щоб був гарний підліт для птаха. Кожен гоголятник пронумерований, забиті координати, де він розміщений. Будем вести наукові дослідження, коли і хто заселився, оскільки в цих дуплянках можуть не тільки гоголі оселятись, але й білка, кажани, сіра сова — кому підходять розміри”.

Місця розміщення гоголятників на озерах Острівське і Нобель. Колаж з карти

Фото: Івана Зубковича

Як вестимуть спостереження

Іван Зубкович розповів, що до червня за птахами будуть спостерігати з біноклів, бо гоголі не люблять, щоб їх турбували:

“Коли з'являться пташенята і гніздівлі будуть покинуті, можна буде відкрити дуплянки та подивитися, що всередині. Якщо там будуть частинки шкорлупи, залишки пір'я, то для нас це буде підтвердженням, що ось такий вид тут заселився".

Фото надав Іван Зубкович

Фото надав Іван Зубкович

У минулі роки, за даними науковця, в нацпарку спостерігали не більше чотирьох пар гоголів, переважно на озері Нобель. В середині лютого 2024 року їх помітили майже 50:

"Вони були на річці Прип'ять, це витік озера Нобель. Серед птахів було 15 самців. Побачивши, що у нас на території є така хмара пташок, вирішили їх загніздити. Тобто створити умови, щоб вони тут оселилися”.

Фото: Facebook Нобельський національний природний парк

Фото: Facebook Нобельський національний природний парк

Дуплянки виготовили школярі

Виготовити дуплянки працівникам Нобельського нацпарку допомогли учні Собіщицького ліцею, що у Вараській громаді. Науковці надали креслення і пояснили, як це робити.

“Це не проста шпаківня. Пташка ніби і невеличка, а виготовлення домівки для неї потребує певної технології, наприклад, стінки всередині повинні бути необстружені. Бо по такій стінці маленькі пташенята вилазять і пробують літати. Я сам не знав, але у поясненні до креслення все було”, — розповів директор Собіщицького ліцею Анатолій Гречуха.

Гоголятники зробили вихованці гуртка “Художньої обробки деревини”.

“Їм цікаво було, вони не знали, що таке гоголятник і хто такий гоголь. Вони взагалі не знали, що є така пташка, знали лише письменника з таким прізвищем. Тож були здивовані. Прогуглили, почитали, що пташки можуть гніздитися тут, на півночі Рівненщини”, — зазначив керівник гуртка Валентин Коваль.

Він додав, що під час літніх канікул з учнями планують відвідати місця, де встановили гоголятники.

Фото: Нобельський національний природний парк

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції