"У нашому музеї можна торкатися експонатів": як на Рівненщині працює етнокімната "Спадок"

Ексклюзивно
Відвідувачі етнокімнати "Спадок" у Вараші на Рівненщині. Facebook Етнокімната "Спадок"

Майже дві тисячі експонатів від Давньої Русі до сьогодення з усієї України має колекція етнокімнати "Спадок" у Вараші на Рівненщині. Їх за два роки з власної ініціативи зібрала місцева жителька Світлана Пашко. В травні етнокімната переїхала в нове приміщення з чотирма виставковими залами. У планах її засновниці — відкрити гурток для батьків із дітьми з вивчення культури та історії.

Як розповіла Суспільному Світлана Пашко, ідея створити етнокімнату "Спадок" виникла у травні 2022 року:

"Я побачила репортаж про знищення окупантами музею Сковороди на Харківщині. Після того репортажу в мене така була лють, що вони знищують не бази військові ж, а музеї, нашу автентику, нашу культуру. Задумалася, що в нас місто молоде, є лише окремі автентичні куточки у школах та садочках, а музею подібного — немає. І тому я вирішила щось зробити, хоча б якийсь куточок-світлицю, але щоб до неї мали доступ всі, хто хоче".

Facebook Етнокімната "Спадок"

Зі слів Світлани Пашко, перші експонати вона шукала в інтернеті на різних сайтах, аукціонах та купувала за власні гроші. У такий спосіб зібрала понад 600 предметів:

"Шукала спочатку недорогі речі, бо от, наприклад, горщик: може коштувати 500 гривень, а може і 120 тисяч — бо він з якоїсь особливої кераміки. Я купувала, що дешевше, щоби просто можна було показати, що ось таке воно було. Так само рушники, сорочки".

Facebook Етнокімната "Спадок"

Етнокімнату "Спадок" облаштували та відкрили для відвідувачів у одній з кімнат Вараського центру соціальних служб та послуг у вересні 2022 року. Як зазначила засновниця музею, вона вміщувала одночасно до десяти відвідувачів:

"Люди почали приходити на екскурсії, ми проводили там майстер-класи. Коли приходили, то казали, що можуть щось і своє принести. Ми не відмовляли. Так колекція почала поповнюватись. 1800 експонатів у нас тут зараз з усієї України та усіх часів. Найстаріший — натільний хрестик часів Давньої Русі. Найновіші — сучасної війни. Є два оригінальні воскові вінки — унікальна річ, один — 20-х, другий — 40-х років XX ст."

Facebook Етнокімната "Спадок"

Зі слів Світлани Пашко, особливістю музею "Спадок" є доступність для відвідувачів — кожну річ можна взяти в руки й роздивитися:

"Наші експонати можна знімати, торкатися. У більшості музеїв все під склом, а зараз — взагалі в сховищах. Для відвідувачів в нас усе безплатно. Але якщо хтось хоче підтримати музей, є скринька й за бажанням туди можна щось вкинути".

Facebook Етнокімната "Спадок"

З середини травня етнокімната "Спадок" стала просторішою — експонати розмістили в новому приміщенні з чотирма кімнатами. В одній експонують рушники, яких зібрали понад 400. У другій кімнаті — колекція від Середньовіччя до першої половини XX століття:

"Це автентична кімната, в ній усе оригінальне, навіть жодного рушника з однаковою вишивкою, бо чи колір, чи стиль виконання — все одно відрізняється. Є ще кімната радянської окупації, створена для контрасту. Бо, коли люди заходять туди, то кажуть, що й годинника такого мали, і статуетку — все було в усіх однакове. І ще одна кімната — військова, де експонати з війн".

Facebook Етнокімната "Спадок"

У планах — започаткувати на базі етнокімнати гурток, який би могли відвідувати діти з батьками:

"Будуть вивчати оцю автентику, експонати, музейної справи, діти вчитимуться виступати, робити презентації."

Facebook Етнокімната "Спадок"

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook