"Реабілітація Святим письмом": на Рівненщині стартував проєкт для ветеранів з читання Пересопницького Євангелія

Ексклюзивно
Проєкт для ветеранів з читання Пересопницького Євангелія. Скрин з відео: Facebook КЗ "Культурно-археологічний центр "Пересопниця"

На Рівненщині 9 квітня стартував пілотний проєкт "Ветеран для ветерана", у рамках якого учасники бойових дій Рівненщини можуть приїхати в культурно-археологічний центр та почитати Пересопницьке Євангеліє. Автором ініціативи став директор закладу, ветеран війни Іван Солодуха.

Він розповів Суспільному про те, як виникла ідея створення проєкту та хто був першим учасником.

9 квітня в культурно-археологічному центрі "Пересопниця" стартував проєкт "Ветеран для ветерана".

"Проєкт мій. Я теж був в лавах ЗСУ, зокрема в 36 бригаді морської піхоти. І ветеран для ветерана придумав такий пілотний проєкт, щоб військові, які були поранені, отримали моральне, духовне задоволення, відвідавши "Пересопницю" і процитувавши Євангеліє. Така собі реабілітація Святим письмом", — зазначив Іван Солодуха.

Ветеранам пропонують до читання факсимільне видання Пересопницького Євангелія з колекції культурно-археологічного центру, зазначив автор ініціативи. Він також пояснив, звідки ідея проєкту:

"Коли я звільнився з лав ЗСУ, у мене з'явилися багато друзів військових. І я їм кажу, що є таке місце святе куди вам треба приїхати, щоб ви пізнали історію, щоб ви розуміли, за що воюєте. Дійсно, багато військових приїжджають, вони набувають нових знань про наш край і про те, яка у нас давня історія, розуміють для чого вони в лавах ЗСУ. Я їм кажу, що треба розуміти, що державність будується в першу чергу на культурі. Якщо є культура — тоді є державність, а якщо є держава — тоді є Збройні сили України. Ветеранам стає весело. Й от так воно надихнулося".

Іван Солодуха зазначив, що першим учасником проєкту став рівнянин Олександр.

"Військовий 80-ї окремої десантно-штурмової бригади. Він отримав поранення щелепно-лицьової частини у 2022 році і довгий час не міг розмовляти, переніс декілька операцій. Через рік він почав читати книжки", — розповів автор проєкту.

Іван Солодуха додав, що проєкт для ветеранів Рівненщини триватиме орієнтовно до жовтня-листопада:

"Якщо людина хоче процитувати один з аркушів Пересопницької Євангелії, то є така послуга, але вона саме для ветеранів війни — тих, хто має статус учасника бойових дій та учасника бойових дій з інвалідністю. Ми є в Facebook, на публічній сторінці — всі контактні дані".

Пересопницьке Євангеліє:

  • Євангеліє почав писати Михайло Василевич в Заславі (нинішній Ізяслав Хмельницької області) на замовлення Анастасії Заславської. Там він встиг зробити лише один розділ. Княжна Заславська переїхала в Пересопницю і разом з нею Михайло Василевич вже тут продовжив роботу над книгою. Тому й назва Євангелія не Заславське, а Пересопницьке.
  • З огляду на те, що робота над книгою тривала 5 років, то, найімовірніше, її текст ретельно виписував уставом і напівуставом лише Михайло Василевич. А от художників було кілька. Книжкові мініатюри чотирьох євангелістів дуже майстерно виконані темперними фарбами і оздоблені золотом.
  • Перше репринтне видання Пересопницького Євангелія зробили у 2008 році. Його відтворили у стовідсотковій точності до оригіналу, окрім, хіба, пергаменту. Репринтне видання має 1000 примірників і на Рівненщині зберігається у Пересопниці, Острозі і Рівному.
  • Єдиний екземпляр оригіналу Пересопницького Євангелія зберігається в Києві у Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського. І раз у п'ять років його виносять за її межі у день інавгурації. На українській Першокнизі з 1991 року присягали усі Президенти України.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook