У Рівному стартував "Музейний марафон — 2024". Що у програмі

Музейні гостини у 2017 році. Фото: архів Суспільне Рівне

З 20 травня у Рівному стартував "Музейний марафон — 2024". Він триватиме тиждень. У рамках марафону обласний краєзнавчий музей організовує щоденні заходи. Завершать їх у неділю фольклорно-етнографічним святом "Музейні гостини". Через воєнний стан на нього запросили лише майстрів з Рівненщини.

Про це Суспільному розповіла засновниця "Музейних гостин", етнографиня, Заслужена працівниця культури України Алла Українець.

Перелік заходів на 20-26 травня у рамках "Музейного марафону — 2024" анонсували у Facebook обласного краєзнавчого музею:

  • 20 травня, 12:00 — відбулася презентація сатиричного роману "Бархан" лавреата премії ім. Олега Чорногуза Юрія Берези;
  • 21 травня, 11:30 — зустріч "Життя, пов'язане з музеєм" із Заслуженим працівником культури України, доцентом кафедри культурології Маріупольського національного університету Юзефом Нікольченком;
  • 22 травня, 11:00 — зустріч із дослідником, видавцем та художником Валерієм Войтовичем;
  • 23 травня, 12:00 — музейні діалоги в Літературному музеї Уласа Самчука;
  • 24 травня, 12:00 — відкриття вуличної виставки "Від радіохвилі до телеекрана" (із фондової колекції музею);
  • 25 травня, 12:00 — авторська екскурсія Віктора Луца "Почаївські стародруки";
  • 26 травня, 11:00 — "Музейні гостини".
"Музейні гостини" у 2023 році. Солом'яні вироби/ Фото: Суспільне Рівне

"Музейні гостини — 2024"

"Музейні гостини — 2024" відбудуться 26 травня з 11:00 до 15:00. У 2024 році через воєнний стан до них долучать майстрів лише з області, зазначила засновниця "Музейних гостин", етнографиня, заслужена працівниця культури України Алла Українець:

"Цього року в нас обмежена кількість майстрів. На майданчику будуть майстри з Рівного та області. Але, якщо люди приїдуть, то я думаю їх потрібно приймати в будь-якому випадку. Вони дуже хочуть. У разі тривоги люди будуть іти в бомбосховище. У зв'язку із такими моментами, ми й не можемо запросити багато учасників".

З її слів, свято відбудеться на подвір'ї музею.

Головна мета "Музейних гостин — 2024" – збір грошей на протезування бійців.

"Ми думали чи проводити в такий час це свято, але у 2023 році ми провели й зібрали не малі кошти на ЗСУ. Цього року ми будемо збирати гроші для людей, які втратили кінцівки", — зазначила Алла Українець.

"Музейні гостини" у 2023 році. Різьба з дерева/ Фото: Суспільне Рівне

Історія виникнення "Музейних гостин" у Рівному

У 1990 році організатори провели перший у Рівному ярмарок виробів майстрів на Театральній площі.

"У нас була група майстрів, зацікавлених в такому святі. Це ще був перехід від радянського періоду до незалежності, коли майстри почали задумуватися над тим, що свої вироби можна продавати. Я їздила часто в Київ на такі фестивалі й мені захотілося, щоб це було і в нашому місті. Мене підтримали. У 1990 році ми провели Рівненський ярмарок на Театральній площі. Майстри спочатку соромилися продавати, а люди почали підходити, хвалити, їм було незвично", — зазначила організаторка заходу.

Алла Українець додала:

"Я займалася етнографією, але сучасним мистецтвом пройнялася уже потім, коли зрозуміла, що все це пов'язано, і старе треба показувати, щоб не забувалося. В першу чергу мене цікавили ті ремесла, які у нас розвивалися і які вже були забуті, зокрема гончарство".

"Музейні гостини" у 2023 році. Засновниця "Музейних гостин" Алла Українець/ Фото: Суспільне Рівне

Фольклорно-етнографічне свято "Музейні гостини" в Рівному заснували в 1992 році.

"Директор запропонував провести захід на подвір'ї музею. Я спочатку сумнівалася, а потім, згадуючи свої експедиції, вирішила, що так і треба. В центрі цього всього мало бути гончарне коло і гончар, далі вже вишивальниці, ткалі — традиційні ремесла", — розповіла Алла Українець.

Упродовж 32 років до "Музейних гостин" долучилися понад 400 майстрів.

"Я думаю через це свято багато рівнян, які не думали про творчість, почали нею займатися. Будь-який мистецький напрям, не обов'язково традиційний, відволікає людину від сумних думок, особливо зараз. Наш народ пережив багато. Люди виходили з ситуації — вони співали, творили, вишивали і, звичайно, вирощували дітей в любові до традицій. Мені хотілося, щоб це було" — підсумувала організаторка заходу.

"Музейні гостини" у 2023 році. Гончарка Олена Яковишина/ Фото: Суспільне Рівне

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook