Податки на майно: хто і як їх має платити на Рівненщині

На Рівненщині понад 60 тисяч людей мають податкову заборгованість. Більшість з них — на майно. Для певних категорій платників земельного податку передбачені пільги. Аби їх отримати, власники кількох ділянок одного типу повинні до 1 травня звернутися з документами в ДПС та написати відповідну заяву.

Про це на онлайн-брифінгу в ОДА розповіла начальниця управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Рівненській області Людмила Кончук.

Що таке майновий податок

Зі слів посадовиці, до податків на майно належить податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плата за землю та транспортний податок. Платниками є юридичні та фізичні особи. Ці податки сплачуються в повному обсязі до місцевих бюджетів, їх надходження становить приблизно 10% від загальних надходжень.

"Переважна більшість громадян нашої області вчасно сплачують податки до бюджету. Проте, станом на 1 квітня понад 67 тисяч громадян мають заборгованість на суму понад 55 млн грн. З них 75% — заборгованість по податках на майно. У випадках отримання податкових повідомлень-рішень звертайте увагу, що необхідно сплатити не лише поточні платежі, а й заборгованість перед бюджетом", — зазначила Людмила Кончук.

Вона додала, що ставки на нерухоме майно залежать від прийнятих ставок органами місцевого самоврядування за місцем знаходження нерухомого об'єкта:

"Проте у 2024 році ми будемо сплачувати податок за 2023 рік і ставка податку множиться на мінімальну заробітну плату, яка була станом на 1 січня 2023 року. Ставка податку, його розмір за один квадратний метр не може складати понад 100 грн 50 коп. за квадратний метр за минулий рік".

Чи передбачені пільги

Зі слів Людмили Кончук, пільги на сплату земельного податку можуть отримати:

  • люди з інвалідністю;
  • фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • пенсіонери;
  • ветерани війни;
  • інші передбачені категорії Податковим кодексом України. 

"Проте таке звільнення стосується окремих видів ділянок. Наприклад, якщо ви маєте ділянку для ведення особистого селянського господарства, то пільгується не більше двох гектарів, для будівництва та обслуговування житлового будинку — залежно від типу розміщення, якщо це в селі, то 25 соток, якщо в місті — не більше десяти соток", — додала Людмила Кончук.

Аби отримати пільги слід звернутися у податкову з посвідченням, яке дає на це право. Якщо людина володіє декількома ділянками одного типу, то до 1 травня їй потрібно звернутися до податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки, написати заяву та конкретизувати стосовно якої ділянки хоче отримати пільгу.

"В обов'язковому порядку податківці самостійно розраховують суму до 1 липня поточного року. Будуть сформовані та надіслані повідомлення-рішення стосовно податків на майно, транспортного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Сплатити необхідно протягом 60 днів після отримання повідомлення-рішення", — зазначила посадовиця.

Що таке транспортний податок

Людмила Кончук зауважила, що транспортний податок сплачується стосовно елітних автомобілів, з року випуску яких не минуло понад п'ять років включно і середня ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня поточного року.

До 1 лютого на сайті Мінекономіки виставляють перелік таких автомобілів, які потрапляють туди залежності від циліндрів двигуна, типу пального, моделі та марки. Ставка податку за один рік становить 25 тисяч гривень, які слід заплатити протягом 60 днів після отримання повідомлення-рішення.

Як дізнатися про заборгованість

Начальниця управління податкових сервісів ГУ ДПС у Рівненській області Ірина Клинова розповіла, що про податковий борг можна дізнатися можна за допомогою декількох способів:

  • звернутися у територіальні громади;
  • звернутися у податкові інспекції, яких на території області — 18;
  • самостійно, використовуючи електронні сервіси.

"Електронний кабінет платника дозволяє отримати інформацію про податкові повідомлення-рішення, які відображаються відразу, як тільки будуть сформовані. Вони містять суму, яку необхідно сплатити", — зауважила посадовиця.

З її слів, у розділі про стан розрахунків з бюджетом можна знайти інформацію про нараховані суми, переплати та борги. Він розділений по платежах, в кінці кожного є інформація про рахунок, на який зараховується податок, і інтерактивні посилання на платіжні системи. Завдяки цьому через електронний кабінет можна заплатити податок.

Також існує додаток "Моя податкова", який містить інформацію про повідомлення-рішення. У ньому можна побачити заборгованість та заплатити. Вхід до застосунків здійснюється за допомогою кваліфікованих електронних підписів. Можливість входу — розширена. Це може бути файловий ключ, хмарне сховище, банківська ідентифікація,  Дія. Підпис.

"Важливою для майнових податків є податкова адреса, яка відображається в застосунку чи електронному кабінеті. Якщо вона відрізняється, слід подати заяву за формою № 5 ДР, для того, щоб майнові податки нараховувалися і надходили саме на ту адресу, де людина проживає", — додала Ірина Клинова.

Якщо у людини виникли додаткові питання, фахівчиня порадила:

  • звернутись у податкову інспекцію,
  • скористатися електронними сервісами;
  • зайти на сайт;
  • зателефонувати на гарячу лінію.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook