"Почаївські стародруки": в Рівненському обласному краєзнавчому музеї вперше презентують виставку книг одної друкарні

Картина з Іовом Почаївським ХІХ століття та стародруки з лаврської друкарні. Фото: Ольга Морозова

Першу книгу в Почаївській лаврі здрукували 290 років тому. До цієї дати в Рівненському обласному краєзнавчому музеї вперше підготували виставку видань однієї друкарні. Презентують її 17 квітня.

Більше про книги, які вмістила виставка, Суспільному розповіла завідувачка сектору впровадження цифрових технологій Ольга Морозова.

"В цьому році — ювілей першого видання, яке вийшло у Почаївській лаврі. Це був Служебник 1734 року. Саме цій події і буде присвячена виставка. Все розмаїття книги XVIII століття, яка друкувалася в Почаєві, буде представлена", — розповіла вона.

Фото: Ольга Морозова

Музейниця зазначила, що наразі в краєзнавчому музеї завершили процес оцифрування почаївських стародруків, який тривав приблизно півтора року:

"Ми вирішили показати унікальні книги, які віднайшли у наших фондах, виставити їх на загал. Це вперше, коли виставка присвячена стародрукам однієї друкарні. Музей попередньо робив виставки стародруків, в які входили книги із Почаєва, Львова, Києва, а от ця виставка присвячена саме почаївським стародрукам".

Старший науковий співробітник РОКМ Віктор Луц оцифровує Євангеліє. Фото надала Ольга Морозова

Особливістю почаївських стародруків, зі слів Ольги Морозової, є те, що в них використана мова, наближена до народної:

"Багато українських слів, форм в церковній літературі. Крім того, дуже ошатно прикрашали книги — багато гравюр, заставок, кінцівок. Все це було гарно вирізьблено. На ці деталі теж будемо звертати увагу".

Вона додала, що в друкарні Почаївської лаври в 1771 році видали Євангеліє, яке є одним з найбільших стародруків в Україні розміром 59 см.

Фото: Ольга Морозова

Окрім стародруків, виставка вмістила й інші речі, пов'язані з історією Почаївської лаври:

"Зокрема антимінс — це тканина, в яку зашивали частину мощі святих і вона розміщувалася на престолі в православних церквах. На антимінсі звершується таїнство Євхаристії під час літургії. Антимінси друкували в Почаївській лаврі й ми маємо теж такий приклад середини XVIII століття, який походить з Успенської церкви в Рівному. Він вже не використовувався в богослужінні і його передали у 80-х роках у наш краєзнавчий музей. Нам також подарували у 2022 році картину початку ХІХ століття Іова Почаївського, яку ми теж представимо на цій виставці".

Виставку почаївських стародруків у Рівненському обласному краєзнавчому музеї презентують 17 квітня.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook