У Рівненському обласному краєзнавчому музеї оцифрували книги почаївського друку, видані у період з 1734 до 1800 років. Йдеться про 55 стародруків, що надійшли у фонд музею в 70-90-х роках. Їх зібрали в експедиціях у недіючих на той час храмах Рівненщини. Наразі оцифровані книги доступні на сайті музею. На квітень планують виставку стародруків.
Про це Суспільному розповіла завідувачка сектору впровадження цифрових технологій Ольга Морозова.
Проєкт диджиталізації українських стародруків
Вона зазначила, що диджиталізація книг почаївського друку є частиною проєкту "Оцифрування українських стародруків з фондів РОКМ", який стартував у 2019 році з відбору книг. Він поділений на два етапи: оцифрування книг почаївського друку та львівського і київського друку.
"Ми розділили оцифрування по типографіях. Почаївського друку — у нас найбільше. Ці книги були найбільш поширені на Рівненщині серед богослужбових книг, а Київ і Львів мають менше розповсюдження. Оскільки Почаїв належав до Волинської губернії, то ми розпочали саме із почаївської друкарні", — додала Ольга Морозова.
Ольга Морозова також зауважила, що через повномасштабне вторгнення РФ в Україну роботу призупинили. Над першим етапом проєкту працювали два роки.
"На сьогодні перший етап фактично завершений — оцифровані стародруки почаївського друку до 1800 року. В колекції музею нараховувалися 106 стародруків, із них 45 — почаївського друку. На завершення проєкту виявилося, що почаївських стародруків у нас аж на десять книг більше. Так сталося через те, що багато стародруків не мають титульного аркуша і раніше це ускладнювало можливість визначити, де були надруковані ці книги і як вони називалися. А на сьогодні, з таким оцифруванням в музеях України, відбувається нова атрибуція книг, які знаходилися в фондах краєзнавчого музею", — зауважила музейниця.
Ольга Морозова пояснила, якщо книга не має титульного аркуша, її походження визначають за гравюрами, заставками й кінцівками, надрукованими в книзі.
"Іноді буває дуже складно визначити надруковану книгу, але є каталоги, які були видані Якимом Запаском та Ярославом Ісаєвичем у 80-х роках й іншими науковцями з Національної бібліотеки імені Вернадського, Музею книги та друкарства у Києві, Музею книги та друкарства в Острозі, які допомагають у визначенні цих книг. Це кропіткий процес — переглядається кожна сторінка, рахуються рядки, дивляться в скільки стовпчиків надрукована книга, скільки кольорів фарби використали — дві чи одну.
Книги надходили в музей протягом 70-х — поч. 90-х років внаслідок експедицій, які відбувалися закритими церквами Рівненської області. Всіх їх можна переглянути на сайті", — розповіла Ольга Морозова.
Вона додала, що всі 55 книг диджиталізували. Їх опишуть в каталозі, який наразі створюють.
Які книги можна побачити на сайті музею
"На сайті можна переглянути 43 книги, тому що є однакові видання, а для огляду виставили лише по одному екземпляру, хоча оцифрували всі. Зокрема, "Ірмологіонів" у нас є три однакових видання, Євангелії 1780 року — чотири однакових екземпляри.
Ми маємо видання всіх почаївських служебників. Вони видавалися кожні десять років. До унікальних книг у нас належить "Акафісти разлічние" 1798 року. Дуже цікава книга "Вослідованія праздником пресвятой тайни євхаристіи". Науковці, які зробили каталог всіх стародруків в Україні зазначали, що лише в Польщі є повне видання, а з'ясувалося, що вона є в і Рівному", — зауважила Ольга Морозова.
Виставка "Почаївські стародруки"
Зі слів музейниці, наразі готують виставку "Почаївські стародруки", на якій презентують диджиталізовані книги. Її планують на квітень, оскільки у 2024 році відзначають ювілей першої почаївської книги —"Служебника", який був виданий у 1734 році.
"Є унікальні книги навіть для України, не тільки для Рівненщини. Виставка буде завершальною крапкою в першому етапі. Можна буде переглянути найбільш унікальні книги, які були в наших церквах у 18-19 столітті", — підсумувала фахівчиня.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook