На Рівненщині відтворюють повстанську криївку: як вона виглядає зсередини

. Суспільне Рівне

В урочищі Гурби на Рівненщині завершують реконструкцію повстанської криївки. У місці, де відбувся найбільший бій між бійцями УПА і військами НКВС, у 40-х роках минулого століття була справжня криївка.

На початку 2000-х її відтворили у дереві, але кілька років тому розібрали як аварійну. Основа нової криївки – бетонна. Відкрити її планують 14 жовтня на Покрову. Директор Здолбунівського музею, дослідник, історик та краєзнавець Олег Тищенко розповів та провів екскурсію Суспільному криївкою.

Суспільне Рівне

"Історичний вхід в криївку був саме такий, крутий, достатньо глибокий і з мінімальною площею для тих, хто туди потрапляв. Цей люк вже зроблений за сучасними вимогами", – каже Олег Тищенко.

Суспільне Рівне

Металевий люк приховають під травою чи мохом, за правилами повстанської конспірації. І вставлять драбину для спуску в криївку, – пояснює директор музею.

Над криївкою приблизно 5-6 тонн землі, – додає дослідник.

Суспільне Рівне

"Глибиною ця криївка на цей момент – уже біля 4-х метрів. Відтворено за розмірами і за виглядом повноцінну повстанську криївку із 40-х років 20-го століття", – зазначив Олег Тищенко.

Суспільне Рівне

"Будуть стіл, лави, меблі інші, але все теж буде суворо, скромно, аскетично. Звісно, всі бетонні частини будуть зашиті деревом", – каже історик.

Суспільне Рівне

"Отак вентиляційна шахта виглядатиме в завершеному вигляді", – каже Олег Тищенко

За словами директора, електричне освітлення буде в старих лампах – "летючих мишах", лампочки будуть сховані.

Суспільне Рівне

"Безумовно, будуть керосинки, все те, що повинно бути в криївці. Але це вже буде більше декор. Тому що тут буде встановлена пожежна сигналізація. І навіть грубка, яка буде стояти для опалення, вона буде більш для декору", – зазначив Олег Тищенко.

Висота від підлоги до стелі в криївці – 2,5 метри. Загальна площа – майже 60 квадратів. Окрім штабного приміщення, тут облаштують кухню, а в суміжній кімнаті місця для спання.

"Тут будуть двоповерхові нари... прості, примітивні, із солом'яними матрацами. Все, як було колись. Звичайно, що цей дерев'яний декор буде побілений," – розповів історик.

Суспільне Рівне

У криївці передбачили також санітарну зону і ще один вихід.

"Як для об'єкту "Криївка" це буде пожежний вихід. А взагалі, якщо брати історичну канву – це запасний вихід для відступу, для повстанців", – каже Олег Тищенко.

Суспільне Рівне

Краєзнавець пояснює, чому в цій реконструкції його облаштували саме так:

"Звісно, що ця криївка – реконструкція. І такий доступний вхід до підпільного колись об'єкту. Саме тому, щоб був доступ для людей з обмеженими можливостями. Це інклюзивний вхід".

Суспільне Рівне

Двері планують стилізувати під дровітню, а насипи обабіч вкриють 12-сантиметровим шаром ґрунту і засіють травою.

Суспільне Рівне

"Натягується георешітка і буде засипатися землею, щоб не з'їжджала земля. Бо, як бачите, тут обсувається", – розповів будівельник Дмитро Сташук.

Суспільне Рівне

Цей вхід-вихід зліва від повстанського пантеону ледве помітний за деревами, –наголошує Олег Тищенко. І додає, що вентиляційні труби над криївкою теж замаскують:

"Стовбур буде розпущений навпіл, буде вибрана середина. Стовбур зшиють і надінуть. І це буде як вирізана лісова галявина".

На фото Олег Тищенко, який помер у 2021-му

Облаштування криївки вартістю понад мільйон гривень профінансувала Здолбунівська райрада, – зазначає Олег Тищенко. І пояснює, чому основу реконструкції зробили бетонною:

"Попередня криївка УПА, яка була виготовлена на початку 2000-х в дереві, на жаль, впала. І було вирішено відтворити криївку в бетоні. Це буде повноцінний музейний об'єкт: безпечний, доступний і, я сподіваюся, що перший в Україні такого плану. Швидше за все, що на День захисника України сюди потраплять перші відвідувачі".

Нагадаємо, День захисника України відзначають на Покрову, 14-го жовтня.