У Рівненському обласному краєзнавчому музеї 23 листопада відкрили виставку поминальних хлібів та вшанували пам'ять загиблих під час геноцидів в Україні.
Як розповіла Суспільному співорганізаторка, директорка обласного центру народної творчості Ірина Рачковська, напередодні річниці Голодомору вирішили згадати і жертв російсько-української війни.
Зі слів Рачковської, традиція вшановувати жертв за допомогою поминальних хлібів притаманна предкам, які жили на Поліссі:
"Я почала досліджувати питання уявлення про смерть і потойбічне життя на Поліссі. Тоді сформувався такий стержень — це хліб. Хліб як символ вічного і нашого, людського, життя".
Ірина Рачковська розповіла, що вирішили не обмежувати цей захід лише пам'яттю про жертв голодоморів, а й згадати тих, хто постраждав від геноциду, який відбувається сьогодні проти українського народу:
"Cмерть, яка приходила і в 33-му, в 32 роках, так і в 22-му 23-му роках — вона має однаковий характер і має однакове обличчя. Обличчя зі злістю, з ненавистю проти України, тому я вважаю, що сьогодні ми повинні говорити однаково і про тих жертв, і про цих. Як тих, які постраждали за те, що вони українці, і постраждали за Україну".
Вікторія Годюк пекла один з поминальних хлібів. Поділилася, що робила це вперше:
"Це пироги стовпчиком, рецепт випікання ми перейняли від жительки села Харалуг — Петрук Валентини Григорівни. Це пироги, які окремо виготовляються, обмочуються в олії та складаються у велику глибоку місткість. Він випікається хвилин 40, в залежності від того, у скільки ярусів склали пироги".
До вшанування пам'яті жертв геноцидів долучилися родичі загиблих захисників України. Серед них — рівнянка Алла Семенчук. Жінка розказала, що для неї — це символ поминання душі її загиблого сина:
"Ми віримо, що душі їхні на небі. Вони нас бачать і нам допомагають з небес. Хліб — це символ життя. Я, як мама, кожної неділі до року і зараз — кожного місяця 13-го числа несу хліб до церкви, це як жертва. Ми — віруюча нація, ми віримо в те, що душі їх насичуємо молитвою".
Зі слів Ірини Рачковської, всі охочі до 28 листопада можуть прийти в краєзнавчий музей на виставку, присвячену річниці Голодомору та подивитися на поминальні хліби.
Авторка: Ольга Данилишина
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook