На Рівненщині перепоховали рештки черниць, які знайшли під час розкопок монастиря

. Фото: Тарас Лозинський

На Рівненщині перепоховали рештки черниць, які виявили археологи під час розкопок території колишнього Свято-Вознесенського жіночого монастиря на острові Дубовець. Поховання монахинь датують XVIII-початком XIX століття. Під час досліджень знайшли рештки восьми людей.

Про це Суспільному 19 жовтня розповів завідувач відділу історії Державного історико-культурного заповідника Дубна Юрій Пшеничний.

300-літнє поховання черниць

Поховання черниць виявили під час археологічної експедиції, яка відбулася влітку 2023 року на острові Дубовець. З кінця XVI століття тут діяв православний жіночий монастир. Його заснував Василь Острозький. У XVIІ столітті монастир перейшов у Василіанський унійний орден та існував як греко-католицький монастир до 1832 року.

Сюжет Суспільного про розкопки на Дубовці влітку 2023 року

Виявлені людські рештки науковці продатували XVIII — початком ХІХ століть, розповів Юрій Пшеничний:

"Приналежними до духовних осіб можуть бути визначені шестеро людей. Це зроблено на основі супровідного матеріалу, який виявили у похованнях. Маються на увазі предмети християнського культу, деталі чернечого одягу і, зокрема, посмертні наличники з шовку, а також гаптовані металевими ниточками, які зображають хрести та сцени розп'яття".

Фото: Суспільне Рівне, 1 серпня 2023 року

Зі слів історика, одне з поховань було у склепі.

"Це дає нам можливість говорити про те, що воно належало особливо шанованій черниці, ймовірно, ігумені. Оскільки настоятельниць монастирів до цього часу ховають у склепах. Це така давня практика, яка триває до нашого часу", — додав Юрій Пшеничний.

Юрій Пшеничний. Фото: Суспільне Рівне

Він зауважив, що поховання у склепі було пограбоване скарбошукачами. Це сталося ще до археологічних досліджень території монастиря, розпочатих у 2018 році.

"Були ознаки зруйнованого склепіння. Втрачений був натільний хрест. Біля цього склепу виявили інші поховання в ґрунті. В них зберігся супровідний матеріал, який дозволив чітко визначити особливості одягу, деталі, рештки тканини цих духовних осіб", — розповів науковець.

Юрій Пшеничний додав також, що під час експедиції виявили рештки ще двох людей:

"Це були світські люди, бо не мали супроводу та ознак чернечої культури. Швидше за все, звичайні мешканці села Підборці, для яких монастир був релігійним і соціальним осередком".

Зі слів історика, виявлені людські рештки опрацював антрополог. Після досліджень їх перепоховали.

Де перепоховали виявлені людські рештки

Рештки черниць перепоховали в тому ж місці, де їх виявили археологи, зауважив Юрій Пшеничний:

"Тобто там, де вони й були поховані у XVIII столітті. Власне, у склепі, якщо бути конкретнішим".

Фото: Тарас Лозинський

Панахиду служив Дубенський благочинний ПЦУ, настоятель Свято-Вознесенського храму Василь Лозинський.

Фото: Тарас Лозинський

Археолог також додав, що на цьому місці встановлять хрест, його вже виготовляють, а також, можливо, пам'ятний знак:

"Один пам'ятний знак уже встановлений на місці монастиря і біля нього знаходяться поховання світських осіб, як ми знаємо тепер. Але от щодо поховання черниць, то воно буде виділене там, де вони і були знайдені, щоб ніяка діяльність ні скарбошукачів, ні орне землеробство не пошкодило цю пам'ятку, адже вона і так була значно порушена в минулому як першими, так і другими".

Процес археологічних досліджень

Від Свято-Воскресенського жіночого монастиря на острові Дубовець нині нічого не залишилося. Спробувати відновити розташування усіх його архітектурних об'єктів можна лише через дослідження археологів.

"Знайдені поховання були розташовані в межах якоїсь будівлі, ми виявили залишки її стовпових конструкцій і встановили, що вона була великих розмірів", — розповів Юрій Пшеничний.

З'ясувати план розміщення монастиря на острові Дубовець — мета щорічних археологічних розкопок на цій території.

Юрій Пшеничний реставрує кераміку, виявлену під час розкопок на острові Дубовець, 2021 р. Фото: Facebook МГНО "Дубенський археологічний осередок"

Виявлені під час досліджень артефакти, зі слів Юрія Пшеничного, нині перебувають на "кабінетному етапі" опрацювання та реставрації.

"Можу сказати, що металеві вироби реставруються в Чигирині, тканини — у Кракові. Опрацьовується комплекс речових знахідок і вони готуються до підсумкової виставки, яка відбудеться в Дубенському замку, орієнтовно наприкінці року", — розповів історик.

Виставку організують на базі постійної експозиції "Археологія дубенських монастирів" в Державному історико-культурному заповіднику.

Фрагмент експозиції "Археологія дубенських монастирів". Фото: Суспільне Рівне

Фрагмент експозиції "Археологія дубенських монастирів". Фото: Суспільне Рівне

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook