Суд закрив справу секретаря Рівненської єпархії УПЦ МП щодо розпалювання релігійної ворожнечі

. Фото: Суспільне Рівне, квітень 2019

Секретаря Рівненської єпархії УПЦ МП Віктора Земляного, якого обвинувачували у розпалюванні релігійної ворожнечі, звільнили від кримінальної відповідальності. Справу закрили "у зв'язку із закінченням строків давності". З моменту вчинення дій, які йому інкримінували, минуло вісім років. Обласна прокуратура на це рішення суду подала апеляцію.

Ухвалу Рівненського міського суду оприлюднили 10 жовтня:

Підозра, слідство й обвинувачення

Зокрема, за версією слідства, у червні-листопаді 2015 року Віктор Земляний, будучи настоятелем Свято-Воскресенського храму УПЦ в Острозі та уповноваженим з питань безпеки та врегулювання міжконфесійних конфліктів у Рівненському регіоні УПЦ, придбав і поширював брошури "Київський Патріархат як він є: дійсні факти про недійсну Церкву", "Хто йде проти канонічної Церкви — той йде проти Бога", "Українська Православна Церква: Міфи та Істина".

"У них наявні висловлювання пропагандистського характеру, зміст є образливим, принижує релігійні почуття віруючих, прихильників УПЦ КП та УАПЦ, сприяє розпалюванню почуття відчуження та недовіри між віруючими УПЦ і прихильниками УПЦ КП та УАПЦ, посиленню настроїв неприязні між ними і загостренню міжконфесійних непорозумінь та нетерпимості", — йдеться в ухвалі суду.

У ній також зазначено, що Віктор Земляний у 2015-2017 роках брав участь у документальних фільмах "Гонение", "Украина. Операция "Мазепа", де ображав релігійні та ідеологічні переконання вірян УПЦ КП:

"Його висловлювання містять у собі мовленнєві ознаки розпалювання ворожнечі та нетерпимості, і подальшого поширення вищевказаних брошур та документальних фільмів серед невизначеного кола осіб як особисто, так і через священників УПЦ та мережі Інтернет".

У березні 2019 року протоієрей Віктор Земляний став першим священиком УПЦ МП на Рівненщині, якому СБУ офіційно оголосила про підозру.

Йому інкримінували три статті Кримінального кодексу — вчинення умисних дій, спрямованих на розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті, образу почуттів громадян у зв`язку з їхніми релігійними переконаннями, вчинених за попередньою змовою групою осіб; виготовлення, зберігання з метою розповсюдження та розповсюдженні товарів, що пропагують релігійну нетерпимість та дискримінацію, чинених за попередньою змовою групою осіб.

В коментарі 28 березня 2019 року Суспільному Віктор Земляний сказав:

"Це переслідування на релігійному грунті, коментувати матеріали справи не можу, але коли читаєш обвинувальний лист – згадуються часи НКВС. Пишуть, що я придбав і розповсюджував релігійну літературу, яка ображає честь і гідність іншої конфесії, зокрема Київського патріархату, але це брехня і неправда. В літературі, про яку вони згадують – там все викладено в рамках канонічного права, тобто речі називаються своїми іменами. Я ніколи не розпалював ворожнечі і налаштований завжди на діалог".

Суд і ухвала

У лютому 2020 року Рівненська обласна прокуратура скерувала обвинувальний акт до суду. Віктор Земляний та його захисник клопотали про закриття кримінального провадження.

Під час розгляду справи встановили, що обвинувачений від органів досудового слідства, прокуратури та суду не переховувався, будь-яких інших кримінальних правопорушень не вчиняв. А з червня 2015 року минуло більше восьми років.

"За таких підстав, суд приходить до переконання, що клопотання обвинуваченого та його захисника про звільнення його від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давностіСтрок давності - це передбачений ст. 49 Кримінального кодексу України певний проміжок часу з дня вчинення злочину і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила злочин, від кримінальної відповідальності. підлягає до задоволення", — зазначено в ухвалі Рівненського міського суду.

Її оприлюднили 10 жовтня 2023 року. Кримінальне провадження у справі Віктора Земляного закрили, але ухвала може бути оскаржена у Рівненському апеляційному суді.

Речниця обласної прокуратури Оксана Жужельська повідомила Суспільному, що 11 жовтня на ухвалу суду подали апеляцію.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook