Перейти до основного змісту

Що стимулюватиме українських біженців повернутися додому. Прогноз економістки

Ексклюзивно
. Фото: Укрютюбпроєкт

Неповернення вимушених біженців може коштувати економіці України 113 мільярдів доларів ВВПЗагальна грошова вартість товарів, вироблених на території країни за 10 років. Такий прогноз оприлюднив Центр економічного відновлення. За кордоном нині перебувають до 4,7 мільйона українців, які після початку повномасштабного вторгнення РФ покинули країну. Близько півтора мільйона з них люди працездатного віку.

Про те, як стимулювати повернення вимушених мігрантів в Україну та чи це реальне завдання, в етері Суспільне. Спротив розповіла економістка Центру економічної стратегії Дарія Михайлишина.

Що стимулюватиме біженців повернутись в Україну

"Є кілька речей, які можуть стимулювати українців повернутись. Насамперед це закінчення війни і загалом безпекова ситуація, тому що, згідно з опитуванням, яке ми проводили, ці моменти на першому місці.

Проте важливе і відновлення інфраструктури та житлових будинків у містах, які були найбільше зруйновані військами РФ. Люди, які походять з тих міст, готові повертатися, але їм немає куди. І поки таке відновлення відбувається, можливо, варто запропонувати цим людям якісь курси перекваліфікації чи допомогу з пошуком роботи у безпечніших містах, аби вони поверталися хоча б в інші регіони України.

Також важливим фактором є політика Євросоюзу після закінчення війни. Чи буде якийсь стимул з боку країн ЄС для українських біженців залишатися, чи навпаки буде стимул повертатися в Україну. До речі, вже деякі країни, здається, Швейцарія та Ірландія, тестують певні пілотні схеми щодо заохочення українців повертатись в Україну".

Скільки Україна може втратити

"Ми робили власні розрахунки щодо того, скільки українська економіка може втратити від неповернення біженців. Ми рахували у відсотках від річних ВВП і за нашими розрахунками — це від 2,5 до 7,7% ВВП за рік. Скоро ми плануємо оновлювати ці розрахунки, але вже можна сказати, що це досить великі втрати. І, на жаль, Україна втратить велику частину навіть за оптимістичним сценарієм. Це проблема і до цього варто готуватись".

Економічні переваги для країн ЄС

"У багатьох європейських країнах складна демографічна ситуація, як і в Україні, їм бракує робочої сили. Саме завдяки українським біженцям вони можуть поповнити її, знайти додаткових людей для свого ринку праці. Також тут важливо зауважити, що великий відсоток українських біженців мають вищу освіту, серед них поширене знання англійської та інших іноземних мов, якщо порівнювати з біженцями з Сирії чи Афганістану. Тому для країн ЄС українці — це великий ресурс робочої сили, який може їм сприяти".

Відновлення трудового капіталу в Україні

"Найбільш імовірний варіант відновлення трудового капіталу в Україні, окрім повернення біженців — залучення трудової міграції з інших країн. Звичайно, це можливо, напевно, тільки після війни, коли ситуація буде плюс-мінус безпечна. Народжуваність в Україні досить низька і швидкими темпами, за декілька років, збільшити її у два рази — нереалістично.

Трудова міграція — це хороше рішення, але воно має певні складнощі. Гадаю, буде складно залучити людей з інших країн, коли у них буде вибір також поїхати до країн Європи. Вони не оберуть Україну, якщо буде нестабільна безпекова ситуація. Нам потрібно змінювати законодавство і спрощувати міграційну політику щодо інших країн. Але, звісно ж, не забуваючи про запобіжники щодо міграції людей з країн-агресорів. Україна від цього виграє, тому що нам також потрібна робоча сила як кваліфікована, так і некваліфікована. Тому це тільки плюс".

Вступ України до Євросоюзу

"Це суттєво може вплинути на економічну ситуацію в цілому, але тут є два моменти. Насамперед вступ до ЄС покращить економічний капітал та становище в Україні, може надати додаткову подушку безпеки для українців, які знаходяться за кордоном. Адже вони знатимуть, що якщо повернуться в Україну, то потім вони знову зможуть виїхати у будь-який момент. Їм не потрібно триматись за посвідку на проживання в Євросоюзі і вони будуть більш відкритими до повернення.

Але з іншого боку вступ до ЄС — означає також відкриття ринку праці в Євросоюзі, тобто будь-хто з українців зможе виїхати в до країн Європи, працювати там без будь-яких перешкод. Тому в цьому плані може бути такий нюанс, що певна кількість українців також додатково виїдуть до ЄС".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції