Як живуть лебеді в Нобельському парку на Рівненщині та як реагують на зими

Ексклюзивно
Лебедина сім'я, яку зафіксували у листопаді на озері Нобель Нобельського національного природного парку. Фото: Іван Зубкович

П'ять лебединих сімей облікувалиОблік — це періодичне обстеження парку за визначеним маршрутом та фіксація на цій території представників усіх видів флори і фауни та їхньої кількості. у листопаді в Нобельському національному природному парку на півночі Рівненщині. Це приблизно 30 птахів, повідомив Суспільному старший науковий співробітник науково-дослідного відділу Іван Зубкович. В листопаді у лебедів-шипунів завершується період зимової кочівлі, але він припустив, що частина лебедів залишиться на грудень-лютий у Нобельському парку.

Так було й торік, коли тепла осінь і м'яка зима дезорієнтувала птахів, але раптові сильні морози стали для них природною пасткою.

Лебеді-шипуни — це кочівники і зазвичай до листопада перелітають на комфортніші для зимівлі водойми. Тиждень тому співробітник науково-дослідного відділу Нобельського національного природного парку Іван Зубкович бачив, як майже 30 птахів ще плавали на річці Прип'ять, озерах Нобель та Острівське.

Відео Івана Зубковича, відзняте під час облікування лебедів-шипунів у листопаді

Співробітник Нобельського національного природного парку припустив, що частина облікованих лебедів-шипунів може залишитися тут на зимівлю.

"Теплі осені і м'які зими є оманливими для лебедів і не всі відлітають. Вони зимують, найчастіше на річці Прип'ять, бо вона широка, глибока і повністю замерзає лише у сильні морози. Навіть в січні можна побачити, як вони там плавають", — сказав Іван Зубкович.

Лебедина сім'я, зафіксована в листопаді на Нобелі, найбільшому озері Нобельського національного природного парку. Фото: Іван Зубкович

Він зауважив, що у річках та озерах Нобельського нацпарку достатньо їжі для лебедів взимку, ще й місцеві їх підгодовують. Тож небезпеки для птахів немає, поки водойму не скує крига.

"Торік зимували по одній сім'ї на озерах Липинське і Острівське. Спочатку було тепло, ще й з відлигами, а 20-26 січня взялися морози, скували повністю всі водойми і не було де лебедям плавати. На Острівському тоді загинули один чи два птахи з сім'ї, де було шестеро. Найбільш вразливі сірі, молодняк. Для них це перша зима і вони навіть не знають, як себе поводити. Плавають до кінця, а як 25-30° морозу — не можуть вилізти і потрапляють у пастку природи, а далі хижаки вступають в свою справу, наприклад, лисиці, вбивають і з'їдають безпомічного птаха", — пояснив Іван Зубкович.

Лебедина сім'я, зафіксована на озері Острівське Нобельського національного природного парку. Фото: Євген Пелін

Озеро Острівське. Довжина водойми — 2 км, глибина — 7 м. Живиться підземними водами, взимку замерзає. Розташоване поблищу села Острівськ, посередині озера є острів. Фото: сайт Природно-заповідний фонд України

Співробітник науково-дослідного відділу зауважив, що працівники Нобельського національного природного парку наглядають за лебедями, які залишилися тут на зимівлю.

"Коли вдарили сильні морози — ми втручаємося, де самі бачимо, або реагуємо, коли телефонують місцеві і повідомляють місце, де замерзають лебеді. Так торік врятували чотирьох лебедів. Одного на озері Липинське, там єгері саме ходили і випадково побачили, повідомили нам. І директор Нацпарку відправляв його на Рівне в зоопарк, це було в лютому. І також трьох лебедів було врятовано на озері Острівське. І вони зимували в місцевих у хліві", — повідомив Іван Зубкович.

Він також додав, що орнітолог окільцював врятованих лебедів і в березні, коли відступили морози, місцеві випустили їх на волю. Завдяки позначці вдалося відстежити, що один із цих птахів залишився в нацпарку й далі плавав на озері Липинське.

Нобельський національний природний парк взимку. Отримав назву від найбільшого на території озера Нобель. Його плесо розділяє півострів та має чотири острівці. Фото: сайт Природно-заповідний фонд України

Нобельський національний природний парк має 11 озер та п'ять річок і займає 25 тисяч гектарів. Таку площу працівникам одразу не охопити. Тож вони, як і торік, будуть вдячні місцевим за допомогу.

"Коли вдарять великі морози і побачите лебедів — повідомляйте працівникам нацпарку. Телефон наш є в соцмережах, електронна пошта вказана, можна фотографувати, вказувати координати — і ми будемо реагувати", — співробітник науково-дослідного відділу Нобельського національного природного парку.

Одним з найпопулярніших масових місць для зимівлі лебедів є водосховище біля Острога на межі Рівненщини й Хмельниччини. Його воду використовують для охолодження реакторів Хмельницької АЕС і взимку її температура сягає 7° тепла. Через цю особливість сюди й злітаються птахи, а лебедина зимівля приваблює туристів.

Відео Суспільного про те, як у 2021 році зимували лебеді на технічній водоймі

Читайте також

  • Знайшли ліскульку: в нацпарку на Рівненщині вперше облікували тварину з Європейського червонокнижного списку
  • Як в Україні зникає рідкісний підорлик великий та що показали фотопастки на Рівненщині
  • Якою буде зима на Рівненщині: у гідрометцентрі дали попередній прогноз

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter