На Рівненщині стартувала кампанія з імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу. У Сарненському районі протягом п'яти днів 29 груп спеціалістів розкладуть вакцину на площі дві тисячі квадратних кілометрів.
Про це Суспільному повідомив начальник Сарненського райуправління головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області Анатолій Титечко.
До окремих груп залучені мисливці, керівники мисливських господарств, єгері, представники старостинських округів.
"Обробляється повністю вся територія, окрім населених пунктів, водойм. За червоною лінією — прикордоння з Білорусією. Враховуючи вимоги воєнного часу, обробляється територія точково — у місцях, де фіксували спалахи сказу протягом останніх п’яти років", — розповів заступник начальника райуправління Держпродспоживслужби Юрій Лета.
Раніше брикети з вакциною розкидали з літаків. Наразі ж, під час воєнного стану, фахівці розносять їх пішки.
"Вакцину треба розкладати так, щоб не вона була в тіні, щоб на неї сонце не потрапляло, бо при нагріванні змінюється титр вакцини – вона слабшою робиться. Отака робота в нас", — наголосив лікар-ветеринар Володимир Христич.
Протягом дня одна група повинна обробити ділянку площею 15 квадратних кілометрів.
"Всередині брикету є вакцина проти сказу, а капсула складається з м’ясокісткового борошна, олії, макухи. Все це приваблює лисиць. Розкидаємо вакцину через орієнтовно через 150 метрів. І так протягом дня обробляємо цілу ділянку", — розповів лікар-ветеринар Василь Новак.
Виконувачка обов'язків начальника Сарненської районної ветеринарної лікарні Наталія Адамчик зазначила, що вони фіксують збільшення випадків зараження сказом свійських тварин:
"У нас з початку року тільки є один випадок сказу норки (це дика тварина на лугу прибігла до рибалки), і сказ корови, а решта це собаки і коти. Тобто, це свідчить про те, що десь нещеплена лисиця прийшла в населений пункт, поконтактувала з твариною свійською, яка була теж нещепленою, і відповідно вона заразилась".
Анатолій Титечко додав, що у дикій природі основним розносником сказу є червона лисиця, натомість у населених пунктах – це безпритульні тварини:
"Безпритульні тварини — це основа поширення сказу в містах. У 2023 році в нас в районі зафіксували три випадки сказу, у 24-му — сім. За чотири місяці 2025 року 11 випадків зареєстрували, що до кінця року буде — ніхто не знає, і ніхто нічого не може спрогнозувати".
Кампанія з імунізації у Сарненському районі триватиме до 19 травня. Брикети з препаратом розміщують у середовищі проживання лисиць, вовків та єнотовидних собак.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok