Аномально тепла зима, мале весняне водопілля та розорювання прибережно-захисних смуг негативно впливають на стан малих річок на Полтавщині. Це може призвести до їх пересихання.
Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповіли заступниця начальника регіонального офісу водних ресурсів області Світлана Соколовська та начальниця відділу водних об’єктів установи Леся Клименко.
Малими називають річки, що мають площу водозбору менше 2 тисяч квадратних кілометрів. У межах області таких протікає 136, їхня протяжність більше 10 кілометрів.
Малі водотоки живлять великі і середні річки. Тому якщо перші пересихають або міліють, то останні отримують недостатню кількість води. Леся Клименко Суспільному розповіла:
"Малі водотоки є продуктом ландшафту і клімату. Течуть вони ярами, балками. Внаслідок безвідповідального розорювання цих схилів, фактично відбувається знищення малих водотоків та струмків. Люди не думають про майбутні покоління, люди забули, що є прибережно-захисна смуга, і неконтрольовано використовують заплаву річки".
Для малих річок прибережно-захисна смуга становить 25 метрів за умови, якщо ухил берега не перевищує 3 градуса. Якщо ухил більший, то розміри смуги подвоюються. Територіальні громади мають контролювати, щоб населення дотримувалось природо-охоронного законодавства.
"Хорошою профілактикою стану річок є весняна повінь. Але водопілля 2025-го року очікується низьким і слабовираженим. Тому що була аномально тепла погода взимку, відсутність снігових запасів. Тому станом на березень водність річок переважно становить 42―44% від норми. Найменший показник водності має Оріль ― лише 19 %", ― сказала начальниця відділу водних об’єктів Леся Клименко.
За словами фахівчині, нині екологічна ситуація на водоймах області є критичною. Водотоки замулюються, міліють, погіршується якість води. Найбільше забруднюють водні об’єкти комунальні підприємства. Очисні споруди побудовані давно, а навантаження на них значно збільшилося.
Загальна протяжність річок в області ― 5,1 тисяча кілометрів, близько половини з них потребують відновлення водності. Про це сказала заступниця начальника регіонального офісу водних ресурсів області Світлана Соколовська:
"Для покращення стану водойм потрібно проводити постійний моніторинг. Також впроваджувати заходи щодо захисту річок. Зокрема, видалення з русел наносів ґрунту, очищення від сухостою, залишків деревини, сміття".
Більше слухайте в ефірі Українського радіо "Полтава" за посиланням.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok