Рівень води у річках Полтавщини близький до критичного: до чого це може призвести

На Полтавщині через тривалу відсутності опадів та високу температуру рівень води у річках подекуди знизився більш ніж на 80%, і нині є близьким до критичного. Це може призвести до забруднення водойм та зникнення річок у регіоні.

Про це Суспільному розповіла провідна гідрологиня обласного центру з гідрометеорології Віра Смирнова. За її словами, це пов’язано з тривалою відсутністю опадів та високою температурою повітря, яка сягала вище +40 градусів.

"Окремі річки, особливо малі річки, зараз уже перебувають за межами стану маловоддя, у них спостерігається 3-5-12% від середньомісячної норми. Зокрема, річка Говтва, у нас пост Говтва-Михнівка, неподалік міста Решетилівка", — сказала провідна гідрологиня.

Річка Говтва у Решетилівській громаді вище бобрової гатки, де стояча вода. Фото надане В. Смирновою

Коли у річках протікає менше, ніж 20% води від середньої норми, таке явище називають маловоддям, розповіла Віра Смирнова. Воно може призвести до забруднення та зникнення річок взагалі.

"Пересихання річок дуже негативно вплине на екологічний стан. Стічні води продовжують скидатися у річку, передбачається, що буде розбавлятися природною водою, а розбавлятися нема чим. Екологічний стан, якість води значно погіршиться. Це забруднення", — повідомила провідна гідрологиня.

Річка Говтва пост Михнівка, де нижче бобрової гатки вона майже пересохла. Фото надане В. Смирновою

Мала кількість опадів протягом двох місяців та висока температура, пов’язана з антициклоном, розповіла начальниця відділу обласного центру з гідрометеорології Олена Панченко.

"Майже були відсутні протягом двох місяців опади. Сумарно за два місяці у нас випало лише 1,5 міліметра опадів. Такого у нас не було ще ніколи. Ми кажемо, що критично мало опадів, коли їх до 40 міліметрів за два місяці, а цього року в Полтаві було лише півтора міліметра", — додала Олена Панченко.

Зі слів синоптикині Олени Панченко, до кінця серпня денна температура повітря сягатиме вище 30 градусів та буде без опадів.

Лариса Литовка проживає у селі Нижні Млини неподалік Полтави, де протікає річка Ворскла. Цього літа, каже, у водоймі поменшало води.

Річка Ворскла у селі Нижні Млини Щербанівської громади, де знизився рівень води. Суспільне Полтава

"Гарна річка у нас, красива, але якби дощі йшли, то звичайно було б дуже гарно і зелено, а тепер же все сохне, все засихає. Дуже посушливе літо, майже три місяці не було дощів, вода не прибуває, не додається, а тільки випаровується. Меншає і меншає води", — поділилась місцева жителька Лариса Литовка.

"Води зовсім мало, течія відсутня повністю, вода цвіте, купатися не рекомендується. Ходити ходимо, але не купаємось, раніше купались. І рибу ловили раніше. А зараз і риба не ловиться, і рибаків немає", — додав місцевий житель Василь Литовка.

Зменшення обсягів прісних вод негативно впливає на стан навколишнього природнього середовища. Це може призвести до зміни клімату, збіднення біоресурсів та навіть втрати деяких біологічних видів, повідомили Суспільному у департаменті екології ОВА.

"Дуже впала вода. 13 десь років тому було вже таке, що можна перейти було за мостом річку. Там зараз болото бо вода висихає, зарослі і все, а раніше я такого не пам’ятаю", — розповіла місцева жителька Ганна Кушнир.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok