У кожному районі Полтавської області на базі служб зайнятості діють офіси "Зроблено в Україні". Вони — задля підтримки бізнесу, зокрема, надають програми з мікрокредитування. Участь у ній можуть взяти як малий, так і середній бізнес, а також ті, хто не має статусу підприємця.
Цей проєкт на Полтавщині діє з другої половини 2022 року, за цей час надано 1050 мікрогрантів на загальну суму 104 мільйони гривень. Минулого року створено 850 робочих місць. Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповіла директорка Полтавського обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва.
Найкраще спрацьовує мікрокредитування в тих сферах особами, які це вже здійснювали, які мають стартові навички. Якщо ви впевнилися, що ви професіонал в певній сфері, перше, що я раджу – звернутися в офіс "Зроблено в Україні". Там ми підкажемо, ви вивчите, як подається грантова програма і сформуєте відповідну заявку. Наші фахівці підготовлені на те, щоб підказати, як формувати бізнес-план, вони почитають ваші "чорнові" варіанти і покажуть, де ви помиляєтеся, і допоможуть в розрахунках під вашу бізнес-ідею.
Як розповіла Катерина Клавдієва, після сформування бізнес-плану, до можливості використання коштів минає, як правило, місяць.
Якщо особа хоче стати суб’єктом підприємницької діяльності без створення робочого місця, вона може отримати до 75 тисяч гривень. Особа може отримати 150 тисяч і створити одне робоче місце або 250 тисяч і створити два робочих місця. Термін погашення грантів 3 роки. Це не значить, що ви взяли 250 тисяч і через три роки повинні повернути 250 тисяч. Грант "образно" списується за рахунок податків і зборів, які ви платите за себе і за найманих працівників. Сума так і розрахована, що за цей час ви погасите грант.
В програмі мікрокредитування існує чіткий механізм повернення коштів, якщо підприємець не використовує їх за призначенням.
Людина укладає договір приєднання, і там чітко зазначає про виконання умов: через пів року створити робочі місця і тривалість зайнятості за три роки гранту найманих працівників два роки. Можлива перерва, поки буде прийнято іншого працівника в разі звільнення. Якщо ні, то це або добровільне повернення коштів гранту або вирішення питання в судовому порядку і однозначно рішення приймається на користь того, хто давав кошти.
95% громадян, які подавали проєкти на програму мікрокредитування, здійснюють підприємницьку діяльність. Кошти вони не отримують на руки, вони надходять на рахунок банку.
Уповноважений банк здійснює проплату. В уявленні декого, коли надходять 250 тисяч, то я їх зняв і розпоряджаюся, як хочу. Ні. Є бізнес-план, і якщо ви вирішили придбати машину за 200 тисяч, то це буде саме це придбання. Але якщо ви знайшли за 180 тисяч, це не суперечить. А оця різниця повинна витрачатися шляхом внесення змін у бізнес-план.
Повністю інтерв’ю щодо можливостей на Полтавщині отримати грант для ведення бізнесу слухайте за посиланням.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok